Macaristan’da Üniversite Okumak Hem Ekonomik Hem Sınavsız

2020-05-18

Macaristan’da Üniversite Okumak Hem Ekonomik Hem Sınavsız

18.05.2020 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 8 dakika.

Macaristan’da üniversite okumak hayalleriniz arasında yer alıyorsa, şimdi gerçeğe çevirmeye ne dersiniz? Hem de Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmenize gerek kalmadan!

Macaristan lisans eğitimine lise diplomanız ile başvuru yaparak başlayabilirsiniz. Birbirinden ekonomik sınavsız üniversiteleriyle bilinen Macaristan, eğitime yaptığı yatırımlar ile Avrupa Birliği’nin yükselen yıldızlarından bir tanesidir. Macaristan’da eğitim planı yapan herkes; kariyer planına, yeteneklerine ve bütçesine en uygun eğitim programını alarak Avrupa Standartlarında kaliteli eğitim alabilir. Türkiye’ye oldukça yakın bir konumda bulunan ülkedeki birçok üniversite başta yabancı dil hazırlık olmak üzere lisans ve yüksek lisans eğitimi için eşsiz fırsatlar barındırıyor. Macaristan’da üniversite okumanın avantajlarına değinmeden önce Macaristan’ı ve Macaristan üniversiteleri hakkında merak edilen sorulara bakalım.

Macaristan Sınavsız Üniversiteleri Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Macar üniversitelerinin çok büyük bir çoğunluğu sizden herhangi bir sınava girmenizi talep etmiyor. Yalnızca lise diplomanızın olması Macaristan’da üniversite okumak için yeterli. Bazı üniversiteler belirli bir seviyede İngilizce bilgisi talep ederken, bazı üniversiteler ise bu İngilizce eğitimlerini üniversitenin ilk yılında hazırlık sınıfı olarak veriyor. Türkiye’deki üniversite sınavlarında başarısız olan veya sınava girmemiş olan öğrenciler için harika fırsatlar sunan Macaristan, çok daha uygun koşullarla daha prestijli bir eğitim vadediyor.

Macaristan Üniversiteleri Yıllık Fiyatları Nasıl?

Macaristan’da üniversite eğitim maliyeti yıllık eğitim ücretleri ortalama olarak €3950-6500 bandındadır. Macaristan’da tıp eğitimi yıllık ortalama $15.200-18.200, Diş Hekimliği $17.000-18.200, Eczacılık ise $9900-12.000 bandında yer almaktadır.

Macaristan’da üniversitelerine direkt giriş için mükemmel bir zemin hazırlayan hazırlık okullarının fiyatları ise okulların kalitesi ve tercih edilen bölüme göre değişmekle birlikte genel olarak €4100-5500 aralığında yer alıyor.

Macaristan Konaklama ve Yaşam Masrafları Nasıl?

Macaristan bir öğrenci için Avrupa’daki en ekonomik yaşam ve konaklama ücretlerine sahip ülkelerden biri. Bir taraftan Avrupa’nın ve Dünyanın en iyi üniversitelerinde ekonomik bir eğitim alırken diğer taraftan da sizi zora sokmayacak ekonomik koşullarda yaşamınızı sağlayabileceksiniz.

Uluslararası öğrenciler eğitimlerinin ilk yılında genelde yurt konaklamasını tercih eder ki tavsiye edilende budur. Aylık yurt ücretleri 90 EUR ile 200 EUR arasında değişmektedir. Evde konaklama yapmak isteyen öğrenciler için de aylık 175 EUR ile 300 EUR arasında paylaşımlı konaklama imkanları bulunur.

Diyebiliriz ki; Macaristan’da bir öğrencinin aylık konaklama ve yaşam masrafı aylık 375 EUR ile 600 EUR arasında olacaktır.


En İyi ve En Ekonomik Macaristan Üniversiteleri Hangileri?

Macaristan’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Mühendislik bölümlerinde bu süreç 3.5-4 yıl, diş hekimliği ve eczacılık 5 yıl, tıp eğitimi ise 6 yıl sürmektedir. Aynı zamanda Macaristan üniversiteleri, birçok farklı alanda ve bölümde 100% İngilizce eğitim vermektedir. İngilizce seviyeniz yeterli değilse, ilk yıl İngilizce hazırlık eğitiminin ardından bölüme geçiş yapmanız da mümkün.

Gelin en çok tercih edilen sınavsız Macaristan Üniversitelerine beraber bakalım:

Peç Üniversitesi / University of Pecs

Macaristan’ın en eski üniversitelerinden birisi olan Peç Üniversitesi aynı zamanda ülkenin en eski devlet üniversitesi unvanına sahiptir. Dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde bulunan Pecs Üniversitesi’nde bulunan Tıp Fakültesi, Dünya Sağlık Örgütü’nün indeksinde listelenmektedir. Özellikle Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık okumayan isteyenler Pecs Üniversitesini tercih edebilirler. Peç şehri 2010 yılında İstanbul ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir. 

Dunaujvaros Üniversitesi / Dunaujvaros University

Dunaujvaros şehri, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 70 km mesafede bulunan, 55.000 nüfuslu bir şehirdir. Şehrin yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dunauvaros Üniversitesi ülkenin dinamik üniversitelerinden biri olup, üniversiteye son yıllarda alınan AB fonlarıyla büyük yatırımlar yapmıştır. Eğer Macaristan’da ekonomik bir eğitim almak istiyorsanız Dunaujvaros Üniversitesinde Medya, İşletme, Mühendislik alanlarında yıllık 3950 EURO ile hayallerinizdeki bölümde okuyabilirsiniz.

Dunaujvaros Üniversitesi, İlk 1000'de yer almadığı için YÖK denkliği ille de olsun isteyen adaylar, 1. sınıfa başladıkları yıl ilgili alanda Türkiye'de 4 yıllık bir üniversiteyi kazanacak taban puana sahip olmalı. YÖK tanınırlığı vardır!

Budapeşte Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi / Budapest Economy ve Technical University (BME)

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Budapeşte’nin en popüler ve turistik yerlerinden olan Tuna nehri kıyısında, iki köprünün arasında yer alıyor. Şehrin merkezinde yer aldığı için Budapeşte Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesine ulaşım oldukça kolay ve rahattır. Avrupa’nın en iyi Mühendislik Fakültelerinde mühendislik eğitimi almak için Budapeşte Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz.

Şunu belirtmekte fayda var; Macaristan’ın en zor teknik üniversitesidir. Budapeşte Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk 1000’de yer alan bir devlet üniversitedir.

Corvinus Üniversitesi / Corvinus University of Budapest

1853 yılında kurulan Corvinus Üniversitesi, Avrupa’nın en tanınmış ve en prestijli üniversiteleri arasındadır. 2006 yılında Financial Times İşletme Master eğitimi sıralamasında Dünyada ilk 25 arasına girmiştir. Conivus üniversitesi de ilk 1000'de yer almakta olup, Macaristan ülke sıralamasında en iyiler arasında yer almaktadır. Cornivus üniversitesi girmesi zor mezun olması zor bir üniversitedir.

Budapeşte Metropolitan Üniversitesi / Budapest Metropolitan University

2000 yılında Metropolitan Üniversitesi devlet akreditasyonuyla kuruldu. Uygulamalı İletişim ve İşletme alanlarında Avrupa Birliği standartlarında yetişkinlere eğitim veren Yüksek Öğretim Kurumu olarak tanındı. Budapeşte Metropolitan Üniversitesi, genç bir üniversite olmasına rağmen adını uluslararası alanlarda tanıtmıştır. Metropolitan Üniversitesi'nin sanat bölümleri çok tercih edilmektedir. Özellikle Film, Fotoğraf, Grafik Tasarım.

İlk 1000'de yer almadığı için YÖK denkliğim olsun isteyen adaylar, Metropolitan'da 1. sınıfa başladıkları yıl, ilgili alanda Türkiye'de 4 yıllık bir üniversiteyi kazanmaya yetecek bir taban puana sahip olmalılar.

Budapeşte Metropolitan Üniversitesi; İngiliz Coventry Üniversitesi ile bazı bölümlere çift diploma vermektedir.

Budapeşte Uluslararası İşletme Okulu / IBS International Business School

Avrupa’nın en iyi İşletme, Yönetim ve Uluslararası İlişkiler okulları arasında gösterilen IBS International Business School’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Sadece Macaristan değil, dünya işletme okulları arasında da çok saygın bir yere sahip olan IBS’de tüm lisans ve master programları İngiltere’de bulunan Buckingham Üniversitesi iş birliği ile hazırlanmıştır. IBS, University of Buckingham iş birliği ile hazırladığı programlardan başarı ile mezun olan öğrencilere, İngiltere University of Buckingham diploması vermektedir. IBS’ten mezun olan adaylar, doğrudan Buckingham diploması alırlarken, dileyen adaylar bir dönem daha okuyarak Macaristan IBS Diploması da alabilirler.

Budapeşte Uluslararası İşletme Okulu ilk 1000'de listesinde yer almıyor. Bu yüzden adaylar YÖK denkliği için; 1. sınıfa başladıkları yıl ilgili alanda Türkiye'de 4 yıllık bir üniversiteyi kazanacak bir puana sahip olmalıdırlar.

Macaristan’da Ekonomik Koşullar Nasıl, Macaristan’da Yaşam Pahalı Mı?

Macaristan, diğer birçok Avrupa ülkesine nazaran çok daha ekonomik bir ülkedir. Öğrenciler için eğitim, konaklama, ulaşım ve yemek masrafları Türkiye ile eş değer, hatta daha uygun fiyatlardadır. Özellikle Türkiye’de vakıf üniversitelerinde eğitim almayı düşünen öğrenciler için Macaristan’da eğitim almak çok daha ekonomik bir tercihtir.

Macaristan’daki Üniversitelerin YÖK Denkliği Var Mı?

Macaristan'daki üniversitelerin YÖK tanınırlığı vardır ancak denklik işlemleri için; YÖK denklik kararları neticesinde; eğer yurtdışında eğitim almak istiyorsanız ve aldığınız eğitimin karşılığında Türkiye’ye geldiğinizde denklik işlemleri için, lisans eğitiminize başladığınız yıl yapılacak olan üniversite giriş sınavlarından belli oranlarda başarılı olma şartı getirilmiştir.

Macaristan’da lisans eğitiminizi YÖK denklik listelerinde ilk 1000 içerisinde yer alan bir üniversitede alacaksanız denklik açısından bir sıkıntınız olmayacaktır. İlla da YÖK denkliğim olsun diyorsanız tercihlerinizi yaparken YÖK denklik kuralına dikkat etmeniz gerekecektir.

Macaristan üniversitelerinden mezun olduğunuzda Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkelerde geçerli olan Mavi Diploma sahibi olabilirsiniz. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Macaristan’da Eğitim Süresince ve Sonrasında Çalışma İzni Bulunuyor Mu?

Macaristan’daki üniversite hayatınız boyunca part-time olarak çalışma iznine sahip olursunuz. Üniversitenizi tamamladıktan sonra diplomanızı almanızla beraber ilk bir yıl içinde herhangi bir iş yerinde çalışmaya başlamanız durumunda süresiz oturuma kadar giden bir sürecin de içine girmiş olursunuz. Üstelik bu çalışma izni sadece Macaristan’da değil tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir.

Macaristan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Orta Avrupa’nın popüler ülkesi Macaristan; köklü tarihi geçmişi, etkileyici mimari yapıları, eğitim kalitesi ve zengin kültür sanat yaşamı ile benzersiz bir ülkedir.

  • Denize kıyısı olmayan Avrupa ülkesi olan Macaristan; Avusturya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Ukrayna ve Hırvatistan’a sınırları olan bir ülkedir.
  • Başkent Budapeşte, Orta Avrupa’nın en büyük ve en güzel şehirlerinden bir tanesidir.
  • Resmi dil Macarcadır. Almanca, Slovakça ve İngilizce de konuşulan diğer diller arasındadır.
  • Macaristan para birimi olarak Forint kullanılmaktadır.
  • Macaristan’ın yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.
  • 2004’ten beri AB üyesi ve Schengen’e dahildir.
  • Dünyadaki en iyi 500 Üniversite içerisinde 2, en iyi 1000 içerisinde 7 Macar üniversitesi bulunmaktadır.
  • İlk Macar Üniversitesi 1367’de PEÇ (Pécs) şehrinde kurulmuştur.
  • Macarlar toplamda 13 Nobel Ödülü’nün sahibidirler.
  • Günlük hayatta kullandığımız tükenmez kalemden kibrite, renkli televizyondan plazma TV’ye, word-excel den holografiye, karbüratörden helikoptere birçok icadın mucidi Macarlar’dır.

SİZE ULAŞALIM