Peç Üniversitesi Sınavı Hakkında Merak Edilenler

18 Mayıs 2020

Peç Üniversitesi Sınavı Hakkında Merak Edilenler

18.05.2020 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 5 dakika.

30 Mayıs’ta İstanbul’da Peç Üniversitesi ile gerçekleştireceğimiz Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Biyoteknoloji Master giriş sınavı Coronavirüsü nedeniyle Peç Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı Online giriş sınavı 3 Haziran Çarşamba günü, ONLINE olarak yapılacaktır. 3 Haziran’a uygun olmayanlar için başvuru formunda başka bir Çarşamba günü seçebilirler. Sınav için son tarih 15 Temmuz Çarşamba seçilebilir.

Üniversite, aday tüm belgelerini tamamladıktan ve 450 USD sınav ücretini aşağıdaki hesaba yatırdıktan sonra adayın ONLINE Sınav randevusunu onaylamaktadır. Adayın SKYPE adresini ve e-mail adresini doğru vermesi, sınava giriş için esastır. Sınav öncesinde aday SKYPE ayarlarını kontrol etmelidir. Sadece kendisinin olacağı bir sınav ortamı hazırlamalıdır. Sınav esnasında başka biri ile konuşmak, başka yöne bakmak sınavda olumsuz bir değerlendirmeye sebep olabilir. Adaylar bu konularda dikkatli olmak zorundalar.


Peç Üniversitesi Sınav Günü Ne Zaman?

Sınav günü öğleden önce öğrenciler, okulun kendilerine e-posta yolu ile göndereceği link üzerinden yazılı sınavlarını olacaklar, tahminen öğleden sonra ise Skype üzerinden sözlü sınavlarını olacaklar. Bunu gelen e-postadan öğrenebilirler.


Sınavdan Sonra Okula Doğrudan Ödenecek Ücretler Nelerdir?

TIP 6 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 16750 USD (9000 USD ilk dönem ve 7750 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir)

Diş Hekimliği 5 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 17350 USD (9300 USD ilk dönem ve 8050 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir) Diş Hekimliği ücretine diş eğitim malzemeleri ücreti de dahildir.

Eczacılık 5 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 9900 USD (5200 USD ilk dönem ve 4700 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir)

Biyoteknoloji Yüksek Lisans 2 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 11000 EURO (5500 EURO ilk dönem ve 5500 EURO ikinci dönem olmak üzere iki eşit parçada ödenebilir)


Sınav İçeriği ve Süresi Nasıl?

Sınav tek bir oturumda yapılacak, yazılı sınavı müteakiben adaylar tek tek sözlü sınava alınacaklar. Yazılı sınav 2,5 saattir. Çoktan seçmeli test şeklinde Biyoloji (20 soru), Kimya (20 soru), Genel İngilizce (40 soru) ve Tıbbi İngilizce (20 soru) ihtiva eder. Sözlü bölüm, tıp ile ilgili sorulardan, adayın ciddiyetini, motivasyonunu ölçecek değişik sorular içerir. Yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir.  Sınavlarda DNA, sindirim sistemi de sorulabilir, doğduğun şehri anlat, en sevdiğin yemek, neden Tıp, neden Peç gibi sorular da.Peç Üniversitesi Sınavına Kimler Katılabilir?

  • Lise mezunu veya 2020 Haziran'da Liseden mezun olacağı garanti olan TC vatandaşı olan herkes. Yaş sınırı yoktur ancak Peç Üniversitesi adayı kabul etse bile vizede sıkıntı olabilir. Lise mezuniyetinden 10 yıl geçmiş adayın bu 10 yıl zarfında neler yaptığını vizede iyi açıklaması gerekmektedir.
  • Lise eğitimi boyunca Kimya, Biyoloji ve Fizik derslerinde başarılı olanlar. Özellikle Kimya ve Biyoloji Tıbbın bel kemiği alanlar olduğu için, bu alanlarda yetersiz olan adayların kabul edilmeleri ve kabul edilseler de mezun olmaları zor. Bu alanlarda en az şu not ortalaması vesaire şeklinde okulun bir açıklaması yok ancak bu alanlarla adayların barışık olması gerekiyor.
  • En az B2 İngilizce bilgisi (IELTS, Toefl vs seviye tespit belgesi gerekmiyor, aday kendini bilecek. Sınava kadar adaylar B2 İngilizce bilgisine sahip olsalar dahi Kimya ve Biyoloji alanlarında teknik İngilizce çalışmaları iyi olur.
  • Biyoteknoloji Yüksek Lisans için sınava gelen adayların Biyoloji ve türevi bir Lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir.

Pecs üniversitesi sınavı hakkında sıkça sorulan sorular bulunuyor. Gelin bu soruları ve cevapları hep beraber inceleyelim.


Liseden Mezun Olmadan Sınava Girebilir Miyim?

Evet, bu durumda olan öğrenciler okullarından alacakları mezun olabilir belgesi ile sınava girebilirler. Diplomalarının İngilizceye çevrilmiş orjinal nüshasını da en geç 15 Ağustos'a kadar Peç Üniversitesi'ne göndermek zorundalar.


Sınav Sonucunu Hemen Öğrenebilir Miyiz?

Peç üniversitesi sınav sonuçlarını hemen öğrenmek mümkün değil, 10 gün içinde Karar Kurulu sonuçları ilan ediyor.


Üniversiteye Kabul Edilmezsem Peç Hazırlık Sınıfı İçin Sınav Var Mı?

Hayır, sadece Skype mülakatı ve basit bir İngilizce test.


Kabul Edilmezsem Ödediğim 450 USD Peç Hazırlık İçin Sayılır Mı?

Hayır, her birimin ücretleri farklı.


Peç Üniversitesi'nde YÖK Denkliği Var Mı?

Peç Üniversitesi YÖK’ün tanıdığı bir üniversitedir. Peç Üniversitesindeki bölümlerin Türkiye’de karşılığı olduğu için, öğrenci mezuniyet sonrası denklik için YÖK’e başvurulabilir. Ayrıca Macaristan ve Türkiye Bolognia ve Lizbon eğitim anlaşmalarına imza atmış ülkelerdir, AKTS’ye uyumlu ülkelerdir, bunun dışında Peç Üniversitesi en iyi 1000 üniversite içinde yer aldığı için YÖK Peç'te eğitim alacaklardan herhangi bir YGS, LYS sınavına katılım şartı istemiyor, mezuniyet sonrası seviye tespit sınavına alıyor. YÖK'e şahsi dilekçe vererek bu konuyu netleştirebilir.


Peç Üniversitesinden Türkiye'ye Yatay Geçiş Yapabilir Miyim?

Elbette, Peç üniversitesinde en az 2-3 dönem eğitim alan öğrencilerden ders notları yüksek olanlar Türkiye'deki Üniversitelere başvurabilirler. Bu konuda hangi belgelerin istendiği elbette başvurulacak üniversiteden öğrenilebilir.


Pecs Üniversitesinde Macarca Zorunlu Mu?

Peç Tıp Fakültesinin eğitim dili İngilizce ancak 3. sınıftan sonra öğrenciler hastalarla ilgilenmeye başlayacakları için, 3. sınıfa kadar Macarca dersleri de gösteriliyor.


Peç Üniversitesinde Yurt İmkanı Var Mı?

Evet, özellikle yeni öğrencilere yurt imkanı veriliyor ilk yıl, daha sonra yer olduğu takdirde uzatılıyor. Her yıl yeni eklenen yurt binaları ile genellikle çoğu öğrenci yurtlardan faydalanabiliyor. Aylık 130 Euro olan 2 kişilik odalar mevcut, ve her 4 kişi bir mutfak ve banyodan istifade ediyor. Yurtlar temiz ve okula yakın. Peç'te ev alarak kiradan kurtulmak da çoğu yabancı öğrencinin uyguladığı bir yöntem. Mezuniyet sonrası değer kaybetmeden satıyorlar.


Pecs Üniversitesi Diploması Diğer Ülkelerde Tanınıyor mu?

Evet, bu nedenle Amerika, İngiltere, Almanya, Avusturya, Kanada, İsveç, Norveç, İsrail, İran, Vietnam, Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden öğrenciler mevcut.


Pecs Üniversitesi Hakkında

Avrupa'nın en köklü ve Macaristan’ın en eski devlet üniversitesi olan Peç Üniversitesinde sınav tarihleri belli oldu. Dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer alan, Avrupa’nın en köklü ve prestiji, Macaristan’ın en eski ve ilk devlet Üniversitesi Peç Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi için Avrupa’nın en çok tercih edilen okulları arasında yer alıyor.


Pech Üniversitesi Online sınav için bizimle hemen iletişime geçebilir, eğitim danışmanlarımızdan bilgi ve yardım alabilirsiniz.

SİZE ULAŞALIM

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.