Kanada Yüksek Lisans


Kanada’da akademik eğitim tek bir kurumun çatısı altında toplanmamıştır. Akademik kurumların işleyiş biçimi, her eyalette farklılık gösterir. Bu nedenle Kanada’da yüksek lisans eğitimi için başvuracak öğrencilerin, başvuracakları üniversitenin koşullarını iyi araştırması gerekir. Ancak genel olarak istenen başvuru evraklarışöyledir:

  • Mezuniyet belgesi ve not dökümü
  • Yabancı dil yeterliliği ve TOEFL sonucu
  • Referans ve niyet mektupları
  • CV

Kanada’da master yapabilmek için öğrencilerin belli bir not ortalamasına sahip olması gerekmektedir. İstenen not ortalaması düzeyi her üniversitede değişiklik göstermektedir.

Kanada’da eğitim dili İngilizce ve Fransızcadır. Bu nedenle öğrencilerden dil yeterliliği istenmektedir. İngilizce seviyesi ise TOEFL sınavı ile kanıtlanmaktadır. Ayrıca IELTS sınavı da TOEFL yerine kabul edilmektedir. Fransızca eğitim veren üniversiteler ise kendi kriterlerini kendileri belirler.

Referans mektubunu öğrencinin iş ve okul çevresi ya da sosyal çevresinden biri yazabilir. Referans mektubunda öğrencinin güçlü yönlerinin ve başarılı olduğu alanların ön plana çıkartılması gerekir. Niyet mektubu da referans mektubu ile aynı doğrultudadır ancak niyet mektubunda öğrencinin diğer öğrencilerden ayrılan yönlerinin belirtilmesi gerekir. Öğrenci, niyet mektubunda kariyer ve eğitim hayatına dair planlarını, Kanada’da yüksek lisans yapmanın ona katacaklarını anlatmalıdır. Bazı üniversitelerin belli bir niyet mektubu formatı bulunmakta ve bu yolla öğrencilerden bazı soruların yanıtları alınmaktadır. Bunlara ek olarak öğrencinin staj ve iş deneyimini görmek adına CV istenmektedir. Kanada’da yüksek lisansa kabul şartları, bunlardan ibarettir.

Kanada’da akademik eğitim Eylül ayı ile Mayıs ayı arasındadır. Üç dönem olan okullar haricinde, eğitim; Eylül ayında başlayan birinci dönem ve Ocak ayında başlayan ikinci dönem olmak üzere iki dönemdir. Başvuru dönemleri bu iki dönemde de farklıdır. Eylül dönemi için başvurular Ocak ve Nisan ayları arasında alınmakta, Ocak dönemi için başvurular ise bir önceki yılın Eylül ayında alınmaktadır.

Kanada’da yıllık ortalama yüksek lisans eğitim maliyetleri 9.000 CAD ile 20.000 CAD arasındadır. Yaşam maliyetleri ise şehre göre farklılık göstermekle birlikte yıllık ortalama 15.000 CAD ile 20.000 CAD arasındadır. Öğrenciler kampüslerdeki öğrenci yurtlarında konaklayabilecekleri gibi, özel paylaşımlı öğrenci evlerinde kalabilir ya da kendileri özel olarak ev kiralayabilmektedirler.

SİZE ULAŞALIM

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.