Japon Eğitim Sistemi: Japonya’da Okumak

2020-09-02

Japon Eğitim Sistemi: Japonya’da Okumak

02.09.2020 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 4 dakika.

*Henüz Japonya ile eğitim anlaşmamız bulunmamaktadır. İçerik bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. 

Yapılan araştırmalara göre Japon çocukların aritmetik ve okuma yazma becerilerinde dünyaya liderlik ettiğini biliyor muydunuz? Japon eğitim sisteminin yaklaşımını dünyanın geri kalanından bu kadar benzersiz ve farklı kılan nedir ve daha da önemlisi, ondan ne öğrenebiliriz? Gelin bu sorunun cevabını bulabileceğiniz içeriğimize birlikte bakalım.

Japonya Eğitim Sisteminin Genel Hatları

Japon okul sistemi temelde altı yıllık ilkokullar, üç yıllık ortaokullar ve üç yıllık liselerden ve ardından iki veya üç yıllık ortaokullardan veya dört yıllık kolejlerden oluşur. Zorunlu eğitim, ilkokul ve ortaokuldan itibaren 9 yıl sürer. Örneğin fiziksel veya zihinsel engelli öğrencilerin özgüvenlerini geliştirmelerine ve böylece sosyal katılımlarını artırmalarına destek olmak için "Özel İhtiyaç Eğitimi" adlı bir sistem de Japonya'da bulunur.


Eğitim sistemlerinin çok iyi olması nedeniyle, Japonya dünyanın en iyi eğitimli nüfuslarından birine sahiptir (Japonya'da okuma-yazma bilmeyen kimse neredeyse yoktur). Lise (koukou) zorunlu olmasa da, lise kaydı hala oldukça yüksektir: ülke genelinde% 96'nın üzerinde ve şehirlerde ise bu oran neredeyse %100'dür.

Japon eğitim sistemi 5 aşamadan oluşur:

 • Yōchien (幼稚園, Anaokulu) 3 - 6 yaş
 • Shōgakkō (小学, İlkokul) 6 - 12 yaş 
 • Chūgakkō (中学, Ortaokul) 12 - 15 yaş
 • Kōkō (高校, Lise) 15 - Yaş
 • Daigaku (大学, Üniversite) veya Senmongakkō (専 門 学校, Meslek okulu) 2 - 4 yıl arası eğitim 

Japonya Eğitim Sistemini Farklı Kılan Şeyler Nelerdir?

Japonya’da ilköğretim eğitimi; işbirliği ruhunu, bölgesel ve ulusal gelenekleri öğretmeyi temel alır. Öğrenciler 4. sınıfa (10 yaşına) kadar herhangi bir sınava tabi tutulmazlar. Bu dönemde amaç öğrencinin karakterinin oturması ve güzel davranışlar geliştirebilmesidir.

Batı dünyasına nazaran Japon eğitim sisteminde farklı uygulamalar bulunur. Örneğin Japon öğrenciler sene boyunca sınıflarını, kantinlerini ve hatta tuvaletleri yıl buyunca dönüşümlü olarak kendileri temizlerler çünkü okulda hizmetli çalışmaz. Japon eğitim sistemi; bu yöntemin öğrencilere takım çalışmasını ve birbirlerine yardım etme temeline kurulmuştur.

Japon Eğitiminin Özellikleri Hakkında

Japonya'daki eğitim seviyesi dünya standartlarına göre bile yüksektir. OECD’nin on beş yaşındakilere yönelik Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programında (PISA), Japon öğrenciler, özellikle fen ile ilgili alanlarda yüksek düzeyde başarı kaydetmişlerdir. Okul dışındaki eğitim faaliyetleri de gelişmekte ve ileri eğitime yönelik programlar uygulanmaktadır.

Japon Okullarında Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce, ortaokul ve liselerde zorunlu olarak okutulur. Bazı ilkokullarda ise tercih eden ebevyenler çocuklarına İngilizce dersi aldırabilir. Bazı liselerde İngilizce dışında öğrenciler Çince, Korece, Fransızca, Almanca vb. dersleri almaları için de teşvik edilmektedir.


Japonya'daki Okullarda Öğrenci Kulüpleri Oldukça Önemlidir

Öğrenci kulüpleri, Japonya'nın okul eğitiminin karakteristik bir parçasıdır. Öğretmenlerin rehberliğinde, spor, kültürel faaliyetler veya çalışma alanlarıyla aynı ilgi alanlarına sahip öğrenciler derslerden sonra ve izin günlerinde gönüllü olarak bir araya gelirler. Ayrıca judo, kendo (Japon kılıç ustalığı), sado (Japon çay seremonisi), kado (Japon çiçek aranjmanı), shodo (Japon kaligrafisi) gibi Japon geleneksel sporları ve kültürü etrafında dönen çok sayıda öğrenci kulübü vardır. 

Japon Eğitim Sistemi Hakkında İlginç Bilgiler

 • Neredeyse tüm ortaokullar, öğrencilerinin okul üniforması (seifuku) giymesini şart koşar.
 • Devlet ilkokullarında ve ortaokullarda öğle yemeği (kyuushoku) standart bir menüde sunulur ve sınıfta yenir. Bu şekilde, öğrenciler ve öğretmenler birlikte yemek yerken daha iyi ilişkiler kurarlar.
 • Japonya'daki öğrencilerin okula güçlü bir aidiyet duyguları vardır.
 • Yapılan araştırmaya göre Japonya'daki öğrenciler aslında okulda kendilerini mutlu hissettiğini belirtmiştir. (yüzde 85'i).
 • Japon öğrenciler normal matematik derslerinde haftada ortalama 235 dakika ayırırlar (diğer ülkelerdeki ortalama 218), ancak dil ve fen derslerinde daha az zaman harcarlar.
 • Çoğu Japon öğrenci, normal okul sınıflarından daha fazla şey öğrenebilecekleri okul sonrası atölyelerine katılır.
 • Öğrencilerin okul hayatının büyük bir kısmı dolaylı yada dolaysız olarak ahlak ve karakter gelişimine odaklanmıştır. Bu arada Japon öğrencilerin akademik başarıları uluslararası standartların çok üzerindedir.
 • Japonya'da okul öncesi eğitim oldukça önemlidir. Araştırmalar, okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerin, katılmayanlara göre 15 yaşında daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, Japon çocukların yüzde 99'unun bir tür okul öncesi eğitime gitmesi şaşırtıcı değildir.

Diğer ülkelerin eğitim sistemi hakkında bilgi almak için bu içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

İtalya Eğitim Sistemi: İtalya'da Okumak

Amerika Eğitim Sistemi: Amerika’da Okumak

SİZE ULAŞALIM