Amerika Yüksek Lisans


Amerika’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler, birçok farklılık ile karşılaşırlar. Her kurumun farklı seviyede yüksek lisansa kabul şartları bulunmaktadır. Ayrıca Amerika’da akademik kurumlar fazlasıyla çeşitlilik göstermektedir. Özel üniversite ve devlet üniversitesi ayrımı başta olmak üzere; öğrenci sayısı, ücret, derece türleri gibi daha birçok alanda üniversiteler farklılık göstermektedir.

Amerika’da master eğitimine kimler başvurabilir sorusuna yanıt olarak, öğrencide aranan temel koşullar şunlardır:

 • Yeterli seviyede İngilizce bilmesi
 • Belirli bir seviyenin üstünde not ortalaması (GPA)
 • GMAT ya da GRE sınav skoru
 • Staj ya da iş deneyimi

Eğer öğrenci dil yeterliliği haricinde tüm şartları sağlıyorsa üniversiteye şartlı kabul alınabilir. Şöyle ki; böyle bir durumda öğrenci üniversiteye başvurusunu yapar, öğrenci şartlı kabul alır. Ardından bir dil okulunda öğrencinin dil seviyesi yeterli düzeye geldikten sonra öğrenci Amerika’da yüksek lisans eğitimi almaya başlayabilir.

Amerika’da yüksek lisans yapabilmek için Türkiye’de ALES’e girmiş olmanız gerekmemektedir. Not ortalamanızın 2.20’nin üstünde olması yeterlidir. Ancak GMAT ya da GRE sınavına girmiş olup iyi bir skor almanız gerekmektedir. GMAT (Graduate Management Admission Test); sayısal, sözel ve analitik problemler üzerinde öğrencinin İngilizceyi ne kadar iyi kullanabildiğini ölçen bir sınavdır. GRE de aynı şekilde lisansüstü eğitime kabul için uygulanan bir sınavdır. İki sınav da bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Amerika’da yüksek lisans eğitimi süresi 2 yıldır. Profesyonel çalışan öğrenciler için ise 1 yıllık MBA (Master of Business Administration) programları bulunmaktadır.

Eğer Amerika’da yüksek lisans yapmak gibi bir niyetiniz varsa, mezun olacağınız yıl başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Amerika'daki birçok akademik kurum, yaz aylarında başlayan yüksek lisans programları için önceki yılın Ekim ayında başvuru almaktadır. Çoğu üniversitenin yüksek lisans başvuru tarihleri Ekim ayı içerisindedir. Başvuru için gerekli evraklar ise şunlardır:

 • Mezuniyet not ortalaması
 • Alınan dersler ve geçiş notları
 • Ülke ve mezun olunan üniversite
 • Yetenek ve bilgi testlerinin sonuçları
 • Dil seviyesi
 • Maddi yeterlilik
 • Referans ve niyet mektubu
 • Başvuru yapılan tarihteki kontenjan durumu

Amerika’da lisansüstü eğitim maliyetleri ve yaşam maliyetleri her üniversiteye ve şehre göre değişiklik göstermektedir. Ortalama yıllık bir fiyat söyleyecek olursak, eğitim maliyetleri 9.000 USD ile 25.000 USD arasında; yaşam maliyetleri ise 8.000 USD ile 20.000 USD arasında değişmektedir.

SİZE ULAŞALIM

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.