İngiltere Liseleri


İngiltere’de Lise Eğitimi Almanın Avantajları

Lise eğitimini İngiltere’de almak, yurtdışında alınacak akademik eğitim için hem eğitim açısından hem de yaşam koşulları içinden oldukça iyi bir alt yapı hazırlar. Öğrenciler her şeyden önce yeterli düzeyde İngilizceye erişirler ve ülkede akan hayata uyum sağlamayı öğrenirler. İngiltere’de lise eğitimi alan öğrenciler, İngiltere’de ya da başka bir ülkede rahatlıkla üniversite okuyabilirler. İngiltere’de lise okumanın avantajları, kişinin hayatının her anında karşısına çıkabilecek kadar büyük bir ayrıcalıktır.


İngiltere lise sistemi, diğer ülkelerdekinden farklılık gösterir. İngiltere’de 4 tip lise vardır:

  • Özel Lise - Hazırlık Okulları
  • Gündüz Lisesi ve Yatılı Devlet Lisesi
  • Devlet Koleji
  • Özel Gündüz Lisesi ve Özel Yatılı Lise


Özel liseler ve hazırlık okulları, 8 ila 13 yaş aralığı dahilindeki öğrenciler için hazırlanmış programları içerir. İsteyen tüm yabancı öğrenciler bu liselere kayıt olabilirler. Yatılı, karışık, kız ya da erkek gibi çeşitlendirilmiştir.


Gündüz okullarında kalan öğrenciler ailelerin yanında konaklayabilmektedir. İngiltere’de yatılı lise, devlete ait olduğu için yalnızca AB’ye üye olan ülkelerin öğrencilerini kabul etmektedir. Yatılı devlet liseleri, diğer liselere nazaran daha kaliteli eğitim vermekte ve fiyat açısından da daha uygun olmaktadır. Ancak, Türk vatandaşı olan öğrenciler bu okula kayıt yaptıramamaktadır.


Devlet Kolejleri, 16 -19 yaş arasındaki başarılı öğrencilerin toplandığı okullardır. Hükümet tarafından desteklenen bu okullara yalnızca çok başarılı öğrenciler kabul edilir.

Özel Gündüz Liseleri ve Özel Yatılı Liseler, yabancı öğrencileri de kabul etmektedir. Öğrenci sayısı az olduğu için bu okulların eğitim kalitesi yüksektir. Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz hükümeti tarafından düzenli olarak okullar üzerinde denetim gerçekleştirilmektedir.

Görüldüğü üzere, İngiltere’de liselere kabul için genel bir yaş ortalaması yoktur. Her tip lise, farklı yaş gurubundaki öğrencileri bünyesine kabul etmektedir. İngiltere’de lise eğitiminde her yıl 3 döneme bölünmüştür. Üç aylık kesintisiz eğitim süresi vardır ve her üç ayda bir, bir aylık tatil ve yaz tatili bulunmaktadır. Başvurular Eylül ve Ocak ayında kabul edilmektedir. Başvuruların ise Temmuz ya da Kasım ayı içerisinde yapılması gerekir.


Öğrenciler 40 farklı meslek dalından 9 adet seçmeli ders tercih ederler. Başarılı olarak sınıfı geçmeleri için bu 9 dersin en az 5’inden geçer not almaları gerekir. Liseden başarılı şekilde mezun olan öğrenciler, artık 3 yıllık üniversite eğitimi için hazır olmuş olurlar.


İngiltere’de Lise Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

İngiliz liseleri için gerekli yeterliliğe sahip öğrencilerin başvuru için şu evraklara sahip olmaları gerekir:


  • Önceki okulundaki not dökümü ya da mezuniyet belgesi
  • Önceki öğretmenden alınmış referans mektubu
  • Neden İngiltere’de lise okumak istediğine dair iyi niyet mektubu
  • İngilizce dil yeterliliği (TOEFL ya da benzeri bir sınav ile kanıtlanabilir.)


İngiltere’de, yurtdışından gelip lise okuyan öğrenciler genellikle özel yatılı okullarda kalırlar. Böylelikle konaklama onlar için ayrı bir sorun haline gelmez. Gündüz okullarını tercih eden öğrenciler ise seçilmiş ailelerin yanlarında kalabilecekleri gibi okula yakın yurtlarda da kalabilirler.


SİZE ULAŞALIM

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.