İngiltere Yüksek Lisans


İngiltere, bünyesinde barındırdığı 300 üniversiteyle öğrencilere birçok alanda yüksek lisans yapma imkanı sunmaktadır. Başta MBA (Master of Business Administration) ve LLM (Master of Laws) olmak üzere; sosyal bilimler, mühendislik, fen bilimleri ve daha birçok alanda yüksek lisans yapılabilir.

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi İçin Kimler Başvurabilir?

Sorusuna yanıt olarak, başvuru için gerekli evraklar şöyledir:

  • Mezuniyet belgesi
  • Alınan dersler ve geçiş notları
  • TOEFL skoru ile kanıtlanmış dil yeterliliği
  • Üniversite hocalarından alınması gereken üç adet referans mektubu
  • İyi niyet mektubu

İngiltere’de master eğitimi için öğrencinin not ortalamasının 2.50 ve üzeri olması gerekmektedir. Eğer öğrenci gerekli not ortalamasına sahip değilse, İngiltere’de ön hazırlık kursuna giderek kendini gerekli seviyeye taşıyabilir. İngiltere’de eğitim dili İngilizce olduğu için, haliyle öğrencide yeterli seviyede İngilizce bilgisi aranmaktadır. Dil yeterliliği ise TOEFL sınavı ile kanıtlanabilir. IELTS sınavı da TOEFL sınavının yerini tutmaktadır. Eğer öğrencinin İngilizcesi TOEFL ya da IELTS’den iyi bir skor alacak seviyede değilse; öğrenci dil eğitiminin de dâhil olduğu bir ön hazırlık programı alabilir.

Üniversitede, öğrenciye eğitim vermiş ve öğrenciyi tanıyan üç akademisyene referans mektubu yazdırılması gerekmektedir. Referans mektubunda öğrencinin güçlü yönleri ön plana çıkartılmalıdır. İyi niyet mektubunda ise öğrenci kendini çok iyi ifade etmeli, İngiltere’de alacağı yüksek lisans eğitiminin ona neler katacağından bahsetmeli, geleceğe dair planlarını anlatmalıdır. İyi niyet mektubu, 4000 kelimeyi geçmemeli ve özgün bir tarzda kaleme alınmalıdır.

Ayrıca İşletme Masterı (MBA) için başvuranlarda en az iki yıllık iş deneyimi aranmaktadır.

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi Başvuru Tarihleri

İngiltere’de yüksek lisans için belirli başvuru tarihleri yoktur. Her üniversitenin başvuru tarihi farklıdır. Bu nedenle öğrenciler başvuracakları üniversiteyi seçtikten sonra yüksek lisans başvuru tarihlerinin iyi araştırmalıdır.

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi Süresi ve Maliyeti

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi süresi 1 yıldır. Diğer ülkelerden daha az bir süreyle yüksek lisansın kısıtlanması bir yönden daha az masraf demektir. İngiltere’de yüksek lisans için yıllık eğitim maliyetleri akademik kuruma göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 6.000 GBP ile 15.000 GBP civarındadır. Konaklama, beslenme, sosyal ihtiyaçlar gibi yaşam maliyetleri ise şehre göre farklılık göstermek ile birlikte yıllık ortalama 6.000 GBP ile 16.000 GBP arasındadır.

Öğrenciler kampüslerin içerisindeki öğrenci yurtlarında konaklayabilecekleri gibi öğrenci evlerinde de kalabilirler. Dilerlerse kendileri özel olarak ev kiralayabilirler.

SİZE ULAŞALIM

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.