İngiltere Eğitim Sonrası Çalışma İzni 2 Yıla Çıkarıldı

2020-10-01

İngiltere Eğitim Sonrası Çalışma İzni 2 Yıla Çıkarıldı

01.10.2020 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 3 dakika.

Yurtdışında eğitim almak ve aynı zaman İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrenciler, gerek dil okulları gerekse de Üniversite için İngiltere’ye sıklıkla tercih etmekteler. İngiltere üniversiteleri, dünyaca ünlü eğitim kurumları ve öğrenme odaklı eğitim programlarıyla dün geçti uluslarararası birçok öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Geçen sene yapılan düzenleme neticesinde İngiltere eğitim sonrası çalışma izni 2 yıla çıkarılmıştı. Gelin konu hakkında daha detaylı bilgi alabileceğiniz içeriğimize beraber bakalım.

İngiltere Üniversite Eğitimi Sonrasında Çalışma Avantajı

İngiltere lisans eğitimi üzerine bakımından dünyanın en kaliteli kurumlarına sahip. İngiltere’de okumanın en belirgin nedenlerinden birisi yüksek istihdam oranıdır. İngiltere üniversitelerinden mezun olan öğrenciler zengin iş imkanları, yüksek maaşlar ve iş bulma potansiyelini de elde edebiliyorlar. İngiltere'deki üniversiteler, her yıl daha fazla öğrenci alımı yapıyor. Farklı eğitim sistemleri ve kaliteli dil okullarının olması, öğrencileri İngiltere’de eğitim almaya teşvik ediyor. Peki, İngiltere’de eğitim alan öğrenciler, eğitim sonrasında ülkede ne kadar süre kalabilecekler?

İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından yeni göçmenlik yasasına dair yapılan açıklamaya göre, İngiltere üniversitelerinde okuyan yabancı öğrenciler, mezun olduktan sonra 2 yıl ülkede kalabilecekler.

İngiltere’de Eğitim Sonrası Çalışma İmkanıyla Kariyer Fırsatı

İngiltere'de okuyan yabancı öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmaları için ülkede kalmalarına izin verilen dört aylık süre geçen sene itibariyle iki yıla çıkarıldı. Başbakan Theresa May'in 2012 yılında İçişleri Bakanı iken çıkardığı yasada, İngiltere üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin 4 ay içinde ülkeyi terk etmesi zorunluydu. 2020-2021 akademik yılından itibaren yapılan değişiklikle üniversite, yüksek lisans ve doktora programlarından mezun olan yabancı öğrenciler, 2 yıl boyunca İngiltere’de kalabilecekler. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yapılan değişikliğin en büyük sebebinin yabancı öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmaları ve İngiltere’de kariyer yapma fırsatı yakalamaları oluğunu söyledi.


Yapılan yeni düzenlemeye göre yabancı öğrenciler, mezun oldukları bölümden bağımsız olarak farklı işlerde çalışabilecek, 2 yıl boyunca iş arama hakkına sahip olabilecekler. 2 yıllık süreçte iş bulup çalışmaya devam eden öğrenciler, 2 yılın sonunda Skilled Work vizesinden yararlanarak ülkede kalmaya devam edebilecekler. Post study work permit uygulamasından faydalanabilecek öğrenci sayısı için herhangi bir limit bulunmamaktadır.

İngiltere’de Eğitim Sonrası Çalışma İzni Öğrencilere Nasıl Fayda Sağlayabilir?

İngiltere üniversitelerinde eğitim almak Türk öğrenciler arasında yaygınlaşmış bir durumdur. Yurtdışında akademik hedefleri olan öğrenciler için önemli olan mezuniyet sonrası iş bulma arayışına girerler. Mezuniyet sonrası o ülkede kalıp çalışma imkanı bulan öğrenciler için çalışma hakkının bulunmazı büyük bir fırsattır. İngiltere’ye yoğun ilginin en büyük sebebi budur. İngiltere’nin başkenti Londra, ülkeye gelenlere birçok farklı sektöründe çalışma imkanı yaratmaktadır.

Eğitim sonrası çalışma izninin 2 seneye çıkarılmasıyla birlikte İngiltere’de okuyan öğrenciler, kariyer hedeflerine daha sağlam adımlarla yaklaşabilecekler. İngiltere’de mezun olduktan sonra zengin iş fırsatı sunan okullar ise University Oxford, UCL, Imperial College London, University of Cambridge, University of Edinburgh olarak sıralanabilir.

İngiltere’de Eğitim ve Çalışma İzni İçin EduGate Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Yanınızda

Japon kalite anlayışıyla yurt dışı eğitim seçeneklerinin buluştuğu Edugate Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile İngiltere’de okumak isterseniz bizlere + 90 (216) 266 6662 no’lu telefon numaramızdan veya info@edugate.com.tr adresimize mail yazarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

İngiliz Eğitim Sistemi: İngiltere'de Okumak

SİZE ULAŞALIM