Yabancı Dil Öğrenmek İçin 12 Madde

28 Mayıs 2019

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 12 Madde

28.05.2019 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 4 dakika.

Günümüzde en az 1 yabancı dil biliyor olmak, özellikle kariyer fırsatları açısından son derece önem taşıyor. Elbette işin bir de sosyal boyutu var. Seyahat etmek, yabancı bir diziyi-filmi alt yazıya ihtiyaç duymaksızın izleyebilmek gibi. Ne yazık ki ülkemizde verilen dil eğitimi ezbere dayalı olduğundan, çoğu kişinin öğrendiği dil, bu anlamda yetersiz kalabiliyor. Hal böyle olunca konfor alanından biraz uzaklaşmak gerekiyor. Yabancı dili en iyi yerinde öğrenirsiniz sözünü sıklıkla duymuşsunuzdur. EduGate olarak, bu konuda sizlere oldukça ikna edici sebepler sunuyoruz.

1 – Zorlayıcı Fakat En Doğru Yoldur

Düşünün ki günlük hayatınızda sürekli olarak öğrenmek istediğiniz dili duyuyorsunuz. Evet, başlarda biraz zorlayıcı olabilir ancak çok kısa bir süre içerisinde geldiğiniz seviyeye siz bile inanamayacaksınız. Zira başka bir şansınız yok, derdinizi anlatmak için o dili mutlaka konuşmak ve anlamak zorunda kalacaksınız.

2 – Dili Öğrenmekle Kalmaz, Adeta Özümsersiniz

Çünkü gerçekten öğrenmek istediğiniz dilde düşünmeniz gerekecek. Karşınızdaki insanlarla anlaşabilmek için dil bariyerinizi aşmanız lazım. İşin güzel tarafı ise bunu ödeviniz ya da sınavınız olduğu için değil, gerçekten bunu yapmak zorunda olduğunuz yapacaksınız. Bu da size zamanla o dili özümsemenizi, o dilde düşünmenizi sağlamış olacak.

3 – Sadece Gramere Dayalı Bir Eğitim Değildir

Ülkemizdeki dil eğitiminin başarısız olmasının sebebi bu aslında. Gramer odaklı eğitim veriliyor olması. Şöyle düşünün; siz Türkçe’yi önce dilbilgisi öğrenerek konuşmaya ve anlamaya başlamadınız. Önce anladınız, sonra konuştunuz ve en sonunda dilbilgisi eğitimi aldınız. İşte yurt dışında da başka bir dili aynı bu mantıkla öğrenmiş olacaksınız.

4 – Tamamen Konuşmaya Yönelik Bir Eğitim Alırsınız

“Anlıyorum ama konuşamıyorum” diyebileceğiniz bir durum olmayacak çünkü yurt dışında %60 konuşma, %40 teoriye yönelik bir eğitim alacaksınız. Üstelik bu sayede aksanları da duymuş olacaksınız. Böylece konuşma pratiğinizi bir hayli geliştirmiş olacaksınız.

5 – Ders Sadece Okulda Değil, Her Yerdedir

Ders bittikten sonra bile öğrenmeye devam edeceksiniz. Zira metroda, markette, sokakta, her yerde o dili duyacak ve o dili konuşacaksınız. Üstelik etrafınızda pratik yapabileceğiniz bir sürü de insan olacak.

6 – Öğrendiklerinizi Unutmazsınız

Yurt dışında ezbere dayalı bir eğitim almayacağınızdan dolayı, öğrendiklerinizi unutmanız da söz konusu olmayacak. Türkiye’ye döndüğünüzde günlük basit pratikler yaparak bilgilerinizi taze tutabileceksiniz.

7 – Sonuca Daha Hızlı Ulaşırsınız

Türkiye’de bir dil kursuna gittiğinizde, hem kur başlangıç-bitiş tarihlerini beklemek hem de tamamen gramer bazlı bir eğitim göreceğinizden oldukça uzun soluklu bir süreç sizi bekliyor olacak. Ancak yurt dışında çok daha kısa bir sürede dil eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Çünkü orada kaldığınız sürece boyunca hayatınızı idame ettirebilmek için o dili öğrenmek zorunda olduğunuzu bileceksiniz.

8 – Sadece Dil Bilmekle Kalmaz Akıcı Bir Konuşma da Elde Edersiniz