Polonya'da Üniversite Eğitimine Dair Merak Edilenler

2020-06-19

Polonya'da Üniversite Eğitimine Dair Merak Edilenler

19.06.2020 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 3 dakika.

Üniversiteye sınavsız girme ve Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerli olan diploma ile mezun olma fikri kulağa nasıl geliyor? Üstelik yıllık 2500 Euro'dan başlayan fiyatlarla!

Bu sene hayallerinizi Edugate Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.  Polonya üniversiteleri, Avrupa'da eğitim almak isteyen herkesin yeteneğine, tercihlerine, kariyer hedeflerine ve bütçesine göre en uygun etimi vererek, yurt dışında okumak isteyenlere muhteşem fırsatlar sunuyor. Polonya'da üniversite eğitimi almanın avantajları ise saymakla bitmiyor! Polonya'da üniversite eğitimi boyunca Avrupa ülkeleri için serbest dolaşım hakkı ve mezuniyetten sonra da Avrupa’da 1 yıl ikamet etme imkanı bulunuyor. Polonya’da üniversite eğitimi almanın yararlarına değinmeden önce Polonya eğitim olanaklarına ve Polonya üniversiteleri hakkında merak edilen sorulara bakalım.


Polonya Sınavsız Üniversitelere Nasıl Girilir?

Polonya'da bulunan üniversitelerin geneli herhangi bir sınava girmenizi talep etmemektedir. Yalnızca geçerli bir lise diplomanızın olması Polonya'da lisans eğitimi almak için yeterlidir. Bazı üniversiteler belirli bir seviyede İngilizce bilgisi talep ederken, bazı üniversiteler ise bu İngilizce eğitimlerini üniversitenin ilk yılında hazırlık sınıfı olarak veriyor. Türkiye’deki üniversite sınavlarında sınava girememiş veya başarısız olan öğrenciler için harika fırsatlar sunan Polonya üniversiteleri, hem uygun hem de kaliteli bir eğitim sunuyor.


YÖK’ün tanıdığı Polonya üniversiteleri sıralama listelerinde (QS World University Rankings, Times Higher Education (THE), World University Ranking, CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academix Performance (URAP)) ilk 1000 içerisinde yer alan üniversitelerden kabul alan öğrenciler Türkiye’de YKS sınavına girmelerine gerek olmadan Polonya’da üniversite eğitimlerine başlayabilirler. Üstelik Polonya’da mezuniyetiniz sonrasında alacağınız diploma YÖK tarafından da tanınmaktadır.

Polonya Üniversitelerinin Fiyatları Nasıl?

Polonya’da lisans eğitimi 3 yıl ila 3.5 yıl arasında sürmekte olup, bazı okullarda mühendislik bölümleri 4 yıl kadar sürebilir. Polonya üniversitelerinde yıllık lisans eğitim ücretleri 2500 Euro ile 4000 Euro arasında değişmektedir. Polonya'da yüksek lisans programları ise 2 yıl sürmektedir. Polonya'da yıllık yüksek lisans eğitim masrafları ortalama 2000 Euro 3500 Euro arasında değişmektedir.

Polonya'da Konaklama ve Yaşam Masrafları Nasıl?

Hiç şüphesiz Polonya bir öğrenci için Avrupa’daki en ekonomik yaşam ve konaklama ücretlerine sahip ülkelerinden bir tanesi. Bu yüzden Polonya’da yaşam şartları oldukça rahattır. Öğrencilere ev ve yurt seçenekleri sunan ülkede hem yaşam maliyetleri hem de Türkiye’deki pek çok özel üniversite ile karşılaştırdığınızda eğitim maliyetleri oldukça uygundur. Genellikle uluslararası öğrenciler eğitimlerinin ilk yılında genelde yurt konaklamasını tercih etmektedir, öğrencileri en çok tavsiye edilen konaklama biçimi de budur. tavsiye edilende budur. Polonya'da aylık yurt ücretleri 90 Euro ile 200 Euro arasında değişim göstermektedir. Evde konaklama yapmak isteyen öğrenciler için de aylık 175 Euro ile 300 Euro arasında paylaşımlı konaklama imkanları bulunmaktadır.


Polonya'da Eğitim Kalitesi Nasıl?

Polonya, eğitim bakımından dünyada pek alanda oldukça ileride ve üst sıralarda yer alıyor. Polonya üniversiteleri; IT, astronomi ve kimya alanında dünya klasmanında aranılan mezunlar vermektedir. Aynı zamanda Polonya’da üniversiteler pek çok alanda İngilizce program sunmaktadır. Fakat İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler için İngilizce hazırlık sınıfları da bulunmaktadır.

Polonya'da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Polonya'da üniversite kaliteli ve uygun fiyatlı bir eğitim almak oldukça avantajlı. Bu avantajlardan bazıları ise:

  • Dünyanın en köklü üniversitelerinde eğitim
  • Avrupa Birliği diploması ile mezuniyet
  • YÖK tarafından tanınan onaylı diploma
  • Polonya’da eğitim alabilmek için Türkiye’de bir bölüme yerleşme zorunluluğunun olmaması
  • Avrupa’da yaşama ve çalışma imkanı
  • Avrupa’da serbest dolaşım fırsatı
  • Lise diplomanız ile sınavsız üniversite kabulü
  • Ekonomik yaşam koşulları
  • Yıllık 2500 EUR’dan başlayan fiyatlarla lisans eğitimi fırsatı
  • %100 İngilizce eğitimi

SİZE ULAŞALIM