Pandemi Döneminde İngiltere’de Lisansüstü Eğitime Dair Merak

1 Nisan 2021

Pandemi Döneminde İngiltere’de Lisansüstü Eğitime Dair Merak

01.04.2021 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 5 dakika.

Koronavirüs ülkeleri sağlık hizmetleri, ekonomi, seyahat ve eğlenceye kadar birçok yönden etkiledi. Fakat dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler yeni koşullara hızla uyum sağlayarak öğrencilere çevrimiçi veya yarı zamanlı yüz-yüze eğitim seçenekleri sundu. İyi haber şu ki İngiltere üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora eğitimleri devam ediyor. Aşılanmanın da hız kazanmasıyla beraber İngiltere, uluslararası öğrenciler için birçok programını daha esnek hale getirildi. Tam da bu noktada pandeminin değişken koşulları ve üniversiteler üzerindeki etkisi hakkındaki güncellemeleri takip etmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu içerik, koronavirüs döneminde İngiltere'de yüksek lisans veya doktora eğitimi almakla ilgili aklınıza gelebilecek bazı soruları cevaplayacaktır.

Pandemi Döneminde İngiltere’de Lisansüstü Finansman Nasıl Sağlanıyor?

Koronavirüsün neden olduğu eğitimdeki değişikliklere rağmen, söz konusu burs ve kredi programları; hala büyük ölçüde normal şekilde devam ediyor.

Pandemi Döneminde Lisansüstü Kredilerde Bir Değişiklik Oldu Mu?

  • Lisansüstü yüksek lisans kredileri ve doktora kredileri için başvurular normal olarak açıktır.
  • *Öğrenci kredilerinin geri ödemeleri koronavirüsten etkilenmiyor.

*Kimi üniversitelerin farklı prosedürleri uyguladığını unutmayın. Bu yüzden burs veya kredi hususunda üniversiteden bilgi almanız faydalı olacaktır.


Doktora Öğrencileri Burslardan Etkilendi Mi?

İngiltere’de doktora öğrencileri için Birleşik Krallık Hükümeti fonunun ana kaynağı, Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon'dur.

Daha fazla bilgi için UKRI'nin koronavirüsten etkilenen araştırmacılara yönelik kılavuzunu okuyabilirsiniz.

Lisansüstü Öğrenciler Ücret İndirimi Alacak Mı?

Birleşik Krallık Hükümeti, lisansüstü öğrenciler için öğrenim ücretlerinde genel bir indirim açıklamadı, ancak mevcut politikalarının ne olduğunu görmek için olası üniversitenize danışabilirsiniz. Bazı kurumlar mezunlara indirim sunarken, diğerleri krizden etkilenen kişilere yönelik ücretlerde koronavirüse özel indirimler sağladı.

Bu tür indirimleri aramaya başlamak için en iyi yerleri bulmak için Yüksek Lisans ve Doktora programları için EduGate eğitim danışmanlarımızdan bilgi almanızı öneririz.

Pandemi Döneminde Büyük Burslar Verilmeye Devam Ediyor Mu?

Evet, devam ediyor. Örneğin British Council’ın “Büyük Burs Programı” artık başvurular açık olduğu için normal şekilde işliyor. Son tarihler Mart sonundan Haziran başına kadar değişiklik gösteriyor.


Chevening Bursları ve İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi

2021-22 Chevening programı için başvurular her zamanki gibi başladı, ancak 3 Kasım 2020 günü başvuru için son gündü.

Halihazırda bir Chevening bursu alıyorsanız ve ülkenize dönmeye karar verirseniz, bursunuzu yine de alabilirsiniz. Bunun için yalnızca bir "uzaktan öğrenim sözleşmesi" imzalamanız gerekli. Seyahat kısıtlamaları yüzünden yüksek lisans eğitimi için Birleşik Krallık'a seyahat edemeseniz dahi Chevening bursunu yine de alabiliyorsunuz.

2021 Yılında İngiltere’de Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimleri

Birleşik Krallık Hükümeti şu anda sadece belirli kurslardaki öğrencilerin üniversite kampüslerine dönmesini (veya varmasını) tavsiye ediyor ve pratik programlara katılan öğrencilerin 8 Mart'ta belirli koşullarda geri dönmelerine izin veriyor. Paskalya tatillerinin sonunda, geri kalan öğrencilerin kampüse dönmeleri için bir zaman çizelgesi kararlaştırmak için bir inceleme yapılacaktır.

Konu hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz Yurt Dışında Yeni Normal: İngiltere’de Eğitim Nasıl Olacak? adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Üniversitelerin Talep Ettiği Testler de Çevrimiçi Olarak Yapılabiliyor

Pandeminin başlangıcındaki bazı ilk aksaklıklardan sonra, İngilizce dil testleri ve lisansüstü giriş testleri normale dönmeye başladı ve dünya çapında test merkezleri açıldı.

Ancak bunun bazı istisnaları vardır - örneğin Birleşik Krallık'taki IELTS sınav merkezleri şu anda kapalı. Salgının seyri hızla değiştiği için, mevcut durumun ne olduğunu öğrenmek için doğrudan yurt dışı danışmanınızla iletişime geçmeniz en iyisidir.

Eğer yüz yüze gerçekleştirilen sınavlara katılamazsanız, söz konusu sınavın çevrimiçi bir versiyonuna girebilmeniz mümkün. Örneğin, bir programa girmeniz gerekiyor ve İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekiyorsa, şu sınavlara online bir şekilde katılım gösterebilirsiniz:

  • Çevrimiçi bir IELTS Gösterge testi
  • TOEFL iBT Özel Ev Sürümü
  • Benzer şekilde Graduate Management Admissions Test (GMAT) ve Graduate Record Sınavı'nın (GRE) çevrimiçi sürümlerinden de faydalanabilirsiniz.

Bazı Üniversitelerde Online Eğitim Devam Ediyor

Pandemi üniversitelerde eğitim almayı bir süreliğine zorlaştırmış olabilir, ancak dünyanın dört bir yanındaki kurumlar, öğrencilere online eğitimlere katılma şansı sunarak yeni koşullara hızlı bir şekilde uyum sağladı.

Üniversitelerin kurduğu online sistemlerde akademik personelle ve mevcut öğrencilerle çevrimiçi sohbet etmek ayrıca finansman, lisansüstü eğitim ve daha fazlasıyla ilgili bir çok bilgiden haberdar olmak için kullanılıyor.


Pandemi Döneminde Öğrenci Vizeleri

Birleşik Krallık Hükümeti, şu anda bir İngiltere Yüksek Lisans veya Doktora okuyan öğrenciler için işleri kolaylaştırmak için vize sisteminde birkaç değişiklik yaptı. Bu değişikliklere göre:

  • Hasta olmanız veya karantinaya grime durumuna girme sebebiyle üniversiteye giriş yapılmasına izin veriliyor ancak bu durum burs ve kredileri etkilemiyor.
  • Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Birleşik Krallık'a seyahat edemediyseniz, vizenizi etkilemeden programınıza uzaktan eğitim yoluyla başlayabilmeniz mümkün.
  • Çoğu vize başvuru merkezi (VAC) açıktır, bu nedenle mümkün olan yerlerde en yakın yerde vize için şahsen başvurmanız gerekecektir. Ancak, koronavirüs kısıtlamaları VAC'nizin kapalı olduğu anlamına geliyorsa, çevrimiçi olarak da başvurabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için lütfen Birleşik Krallık Hükümeti'nin vize rehberini okuyabilirsiniz.

SİZE ULAŞALIM

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.