Öğrenci Vizesi Almanızı Kolaylaştıracak 8 İpucu

20 Haziran 2019

Öğrenci Vizesi Almanızı Kolaylaştıracak 8 İpucu

20.06.2019 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 2 dakika.

Yurt dışında eğitim görmek alacağınız en doğru ve en önemli kararlardan biri günümüzde. Dil öğrenmenin yanı sıra çok sayıda avantajı bulunuyor. Tabi bunun için önce öğrenci vizesi almanız gerekiyor. Tüm gerekenleri yaptıktan sonra çok aksi bir durum olmadığı sürece vizenizi alabilirsiniz. Bu önemli kararı profesyonel bir destek alarak tamamlamanızı tavsiye ederiz. Ancak biz yine de öğrenci vizenizi almanızı sağlayacak birkaç bilgi sıralamak istedik.

1 – Okul ve Vize Başvurusu Zamanlarını Dengeleyin

Her şeyden önce gideceğiniz okul ya da kuruma kabul edilmeniz gerekiyor. Genellikle de başvurular 6 ay-1 yıl öncesinden kabul ediliyor. Yani ne kadar erken karar verir ve belgelerinizi alırsanız o kadar iyi. Bu nedenle vize başvurunuzu zamanında yani en az 8 hafta öncesinde yapmanız oldukça önemli.

2 – Mali Durum Gösteren Belge

Her ülkenin vize işlemleri değiştiğinden, bu belgede belirlenen meblağda da değişiklik olabilir. Ancak temel olarak gidiş-dönüş uçak biletiniz, eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayacak bir meblağ göstermeniz gerekebilir. Bu bilgileri gösteren banka hesap dokümanınızı göstermelisiniz. 18 yaşından küçük olanlar için ise ebeveynlerin bu masrafları karşılayabilecek durumda olduklarını göstermeleri gerekiyor.

3 – Süresi Geçerli Pasaport

Öncelikle pasaportunuzda en az 2 boş yaprak olduğundan emin olun. Ayrıca pasaport geçerlilik sürenizin en 6 ay olması gerekiyor. Aksi takdirde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

4 – Belgelerin Tercüme Edilmesi

Başvuru sürecinde talep edilen tüm belgelerin tercüme edilmesi önemli.

5 – Gerekli Sağlık Kontrolleri

Bu da ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Ancak gideceğiniz ülke sizden böyle bir talepte bulunuyor ise bu gerekliliği yerine getirmelisiniz.

6 – Ücretlerinizi Eksiksiz Yatırın

Alacağınız vize için belli bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Bununla birlikte ekstra ücretler de ödemeniz gerekebilir. Online başvuru ya da yüz yüze görüşme sırasında ücretlerinizi ödeyebilirsiniz.

7 – Başvuru Sürecini Takip Edin

Özellikle Amerika öğrenci ile bire bir mülakat talep ediyor. Bu mülakata hazırlıklı gitmenizi tavsiye ediyoruz. Neden o ülkeyi, üniversiteyi ve bölümü seçtiğinize dair size sorular yöneltebilirler. Bu soruları tereddütsüz bir şekilde yanıtlarsanız vizenizi rahatlıkla alabilirsiniz.

8 – İstenilen Belge ve Fotoğrafları Eksiksiz Teslim Edin

Vize başvurusu sırasında sizden çok sayıda belge ve belirli ölçütlerde fotoğraf isteyeceklerdir. Eksik belge teslim etmeniz süreci sıkıntıya sokabilir, hatta vizenizin reddedilmesine bile neden olabilir. 

SİZE ULAŞALIM

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza onayı veriyorum.