İngiltere Öğrenci Konaklama Seçenekleri

2 Ekim 2018

İngiltere Öğrenci Konaklama Seçenekleri

02.10.2018 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 4 dakika.

İngiltere'de konaklama denildiği zaman aklınıza nerede kalacağınıza dair sorular aklınıza gelebilir. Konaklama yapacağınız yerin nerede olduğu, güvenilirliği, kimlerle yaşadığınız, okula yakınlığı, bulunduğu yerdeki imkanlar genellikle en önemli sorulardır. Bu yüzden kaldığınız süreç boyunca problemsiz, rahat ve konforlu vakit geçirebileceğiniz bir konaklama bulmak gördüğünüz eğitime de büyük katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda İngiltere’de Dil Okullarının sunduğu birçok konaklama türü vardır. Bunları başlıca özetlersek 3 ana seçenek karşımıza çıkıyor:

Aile Yanı Konaklama

İngiltere Öğrenci Konaklama seçeneklerinin başında Aile Yanı ya da “Host Family” gelmektedir. İngiltere’de Aile Yanı konaklama dil okulları tarafından en çok tavsiye edilen ve öğrenciler tarafından da en çok tercih edilen konaklama türüdür. Ana dili İngilizce olan bir aile yanında kalmak okuldaki eğitimin devam niteliğini taşırken aynı zamanda öğrencinin pratik yapmasına olanak sağlar. Her şeyden önce bölge insanıyla beraber vakit geçirebilme ve birebir İngilizceyi ve İngiliz kültürünü onlardan öğrenme imkanı buluyorsunuz. Unutulmamalı ki yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda yeni bir kültür öğrenmek demek. Aile Yanı Konaklama sayesinde bu kültürü yakından takip etme ve öğrenme fırsatı buluyor ve aynı zamanda pratik yapabiliyorsunuz. Bu aileler okul tarafından özenle seçilir ve düzenli olarak denetlenir.

Aile yanı konaklama kendi içinde dallara ayrılır. Bunlar paylaşımlı oda ya da tek kişilik oda ve yemekli ya da yemeksiz olarak seçilebilir. Odalar öğrencilerin temel ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Odaların temizlik ve düzeninden öğrenci sorumludur. Seçtiğiniz öğün planına göre aile ile birlikte sadece kahvaltı ya da kahvaltı-akşam yemeği alabilirsiniz. Sabah kahvaltısını aile hazırlayabileceği gibi, malzemelerin yerini size gösterip sizin hazırlamanızı da bekleyebilirler.

İngiltere'de Aile Yani Konaklama Nasıldır?

Banyo ortak kullanım alanıdır. Her gün duş alabilirsiniz ancak sizden kullandığınız alanları çok meşgul etmemeniz beklenir. Aşırı kullanımlarda aile size müdahale edebilir. Aileler genellikle haftada bir kere çamaşırlarınızı kendilerininki ile beraber ya da ayrı olarak yıkar. Ancak bu sizin aklınıza yatmıyor ise şehirlerde bulunan “Laundry” diye adlandırılan Çamaşırhanelerde çamaşırlarınızı belli bir ücret karşılığında yıkayabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki yanında kaldığınız ailenin de kuralları vardır ve bu kurallara saygı göstermeye dikkat etmelisiniz. Bu kurallar sizin yaşamınızı kısıtlayan kurallar değildir, genellikle evin içinde sigara içilmemesi, akşam saat 10’dan sonra eve arkadaş getirilmemesi gibi kurallardır. Kaldığınız evdeki aile sizi arkadaş gibi görürler ve size günlük yaşantılarından bahsederler, okulunuzu ya da bir ihtiyacınız olup olmadığını sorarlar. Aile ile aranızdaki samimiyeti ve yakınlığı artırmak size kalmış bir şey.

Genel anlamda baktığımızda İngiltere’de Konaklama anlamında, Aile Yanı Konaklama çok avantajlı bir seçenek gibi duruyor bize kalırsa. Çünkü yabancı bir aile sizlere evlerinin kapılarını açıyor ve sizlere sanki aileden birisiymişsiniz gibi bakıyorlar. Bu size hem sıcak ve samimi bir ortam sunuyor, hem de okulda almış olduğunuz eğitimi sosyal anlamda çevrenizdeki yerli insanlarla pekiştirme imkanı sağlıyor.

Yurt

İngiltere’de konaklama deyince aklımıza gelen diğer bir seçenek ise Yurt ya da Öğrenci Rezidansları. Okulların çoğu kendi bünyelerinde öğrenci yurtlarına sahiptir. Yurt konaklama seçeneği farklı ülkelerden sizin gibi dil öğrenmek için gelen öğrencilerle doludur. Bu açıdan farklı ülkelerden insanlarla tanışma imkanı sunar. Birçok öğrenci yurdu konforlu odaların yanı sıra çalışma ve dinlenme odaları, spor salonları, kütüphane gibi imkanları içerisinde bulundurur.

Oda tipleri tek kişilik ve paylaşımlı olarak değişir. Tuvalet ve banyo paylaşımlı olmakla beraber, odan içinde de bulunabilir ki bu da fiyata yansır. Bazı yurtlar “Self-Catering”, yani öğrencinin yemek ihtiyaçlarını kendi karşılayabileceği şekilde olsa da bazı yurtlar sabah kahvaltılı ya da yarım pansiyon şeklinde de olabilir. Konaklama ücreti de buna göre değişmektedir.

Kiralık Daire ya da Oda

Bu seçenek uzun süre yurt dışında eğitim görecek öğrencilerin tercih edebileceği bir seçenek. Aynı daireyi ya da aynı odayı birkaç kişi ile birlikte tutup maliyeti düşürebilirsiniz. Daireler genellikle mobilyalı ve tüm elektrikli ev aletlerine sahiptir. Ücret bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir.

SİZE ULAŞALIM

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza onayı veriyorum.