Eğitim Sonrası Çalışma İzni

22 Haziran 2022

Eğitim Sonrası Çalışma İzni

22.06.2022 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 4 dakika.

Yurt dışında eğitim alarak geleceğinizi şekillendirirken aynı zamanda eğitim aldığınız ülkede çalışarak da kariyerinize yatırım yapabilirsiniz. Çoğu uluslar arası öğrencinin hayali yurt dışında eğitim almak ve eğitim sonrasında da o ülkede çalışmaya başlamaktır. Peki, eğitim sonrası çalışma izni veren ülkelerin hangi ülkeler olduğunu biliyor musunuz? Eğitim aldığınız ülkede çalışmayı düşünüyorsanız eğer yazımız tam size göre!

Eğitiminiz Sonrası Çalışma İzni Alabileceğiniz Ülkeler

Yurt dışında eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra çalışma izni alabileceğiniz ülkeler aşağıdaki gibidir:

Kanada

Eğitim kalitesi ve yüksek yaşam refahı ile öne çıkmayı başaran Kanada eğitim sonrası çalışma izni veren ülkeler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda doktora eğitimi sonunda bir araştırma programına katılmak ya da öğretim görevlisi olmak isteyen uluslar arası öğrencilere hükümet tarafından finansal destek sunmaktadır.

Kanada’da bir üniversiteden mezun olan uluslar arası öğrenciler 3 yıl boyunca geçerli Mezuniyet Sonrası Çalışma İznine (PGWP) başvurabilmektedir. Ancak PGWP elde edilebilmesi için belli kriterlerin karşılanabiliyor olması gerekmektedir. Bu kriterler;

• En az 8 aylık bir eğitim programından mezun olmak

• Final notları açıklanmadan 180 gün öncesinde çalışma iznine başvurmuş olmak

• Kanada’da lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitiminizi başarıyla tamamlamış olmak

• Geçerli bir öğrenci vizesine sahip olmak

İngiltere

Yurt dışında eğitimden söz edildiği zaman belki de akla ilk gelen ülke İngiltere’dir. İngiltere’de lisans ya da yüksek lisans eğitimi başarıyla tamamlandıktan sonra 2 yıl, doktora eğitimi başarıyla tamamlandıktan sonra 3 yıl oturma ve çalışma izni alınması mümkündür. Bu izni alabilmek için Graduate Visa adı verilen vize türüne başvurmanız gerekmektedir.

Graduate Visa’nın anlamı mezun vizesidir. Bu vize türüne başvurunuz onaylandığı günden itibaren oturma ve çalışma izniniz başlamaktadır. Ancak mezun vizesinin süresinin uzatılması gibi bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla daha uzun süre kalmak istiyorsanız eğer mezun vizesi süresi dolduğu zaman farklı bir vizeye geçiş yapmanız gerekmektedir.

Mezun vizesine başvurabilmek için belli kriterlere sahip olunması gerekmektedir. Bu kriterler;

• İngiltere’de bulunmak

• Öğrenci vizesi ya da TIER 4 öğrenci vizesine sahip olmak

• İngiltere’de lisans, yüksek lisans ya da diğer uygun programlarda eğitimi başarı ile tamamlamış olmak

Amerika

Amerika en çok uluslar arası öğrenci nüfusuna sahip ülkedir. Aynı zamanda eğitim sonrası çalışma izni veren ülkeler arasında yer almaktadır. Eğitiminizi tamamladıktan sonra Amerika’da çalışmak istiyorsanız eğer OPT vize türüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Çalışma izninin süresi STEM mezunları için 2 yıl, diğer alanlar için 1 yıl ile sınırlıdır.

OPT vizesi için sahip olmanız gereken kriterler;

• F1 öğrenci vizesine sahip olmalısınız.

• Mezun olduktan en geç 60 gün içerisinde OPT vizesine başvuruda bulunmalısınız.

Avustralya

Avustralya’da verilen kaliteli eğitim sonrasında ülkede kalıp çalışmak isteyen uluslar arası öğrenciler için iki farklı vize türü sunulmaktadır. Çalışma izni için başvurulması gereken vize türü Temporary Graduate Visa’dır. Ancak bu vizenin iki türü vardır. Bunlar;

• Post-Study Work Stream: Vize süresi 2 – 4 yıl arasında değişmektedir.

• Graduate Work Stream: Bu vize türü ile geçici olarak Avustralya’da yaşama ve çalışma hakkına sahip olursunuz. Genellikle süresi 18 aydır.

Bu iki vize türü de mezun olan öğrenciler içindir.

Almanya

Almanya’da mezuniyet sonrası kariyer olanakları oldukça zengindir ve işsizlik oranı düşük olduğu için eğitim sonrasında Almanya’da çalışmak iyi bir tercih olabilir. Ancak Almanca konuşabilenler için iş bulmak çok daha kolaydır.

Eğitim sonrası çalışma izni veren ülkeler arasında yer alan Almanya, 18 aylık oturma ve çalışma izni vermektedir. Bu süre içinde iş bulmanız halinde bu süreyi uzatabilirsiniz.

İrlanda

İrlanda’da eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra çalışma iznine sahip olmanız mümkün. Başvurmanız gereken vize türü ise Third Level Graduate Scheme vizesidir. Bu vize türüne mezun olduğunuz günden itibaren 6 ay içinde başvurmanız gerekir.

Third Level Graduate Scheme vizesi ile çalışma izni olmadan haftalık 40 saate kadar çalışma hakkına sahip olursunuz. 24 ay sonra ise Green Card çalışma iznine başvurabilirsiniz.

Third Level Graduate Schemevizesi için sahip olmanız gereken dört kriter bulunmaktadır. Bunlar;

• Bu program için ikiden fazla başvuru yapmamış olmak

• İrlanda’da lisans, yüksek lisans ya da doktora derecelerinden birinden mezun olmak

• AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) dışındaki mezunlar için yedi yıllık maksimum kalış sınırını aşmamış olmak

• Geçerli Stamp 2 öğrenci göçmenlik iznine sahip olmak

Yeni Zelanda

Eğitim sonrası çalışma izni veren ülkeler arasında yer alan ve doğal güzellikleri ile eşsiz deneyimler yaşatan Yeni Zelanda Post Study Work Visa ile lisans, yüksek lisans ya da doktora mezunlarına 1 - 3 yıllık çalışma izni vermektedir. Bu süre nerede ve hangi derecede eğitim alındığında göre değişiklik göstermektedir.


SİZE ULAŞALIM

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.