Dil Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

12 Eylül 2018

Dil Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

12.09.2018 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 4 dakika.

Uzun planlamalar, düşünceler ve münakaşalar sonucunda dil eğitiminizi yurt dışında almaya karar verdiniz. Peki; acaba hangi ülkeye gitmeliyim? Hangi eyalete daha kolay ayak uydururum? Hangi dil okulu benim ihtiyaçlarımı karşılamamda yardımcı olabilir? Nerede harcadığım zaman ve paranın karşılığını tam olarak alabilirim? Ve en önemlisi; Nerede mutlu olurum? gibi aklınıza takılan bin bir sorunun cevabını bulabildiniz mi?

Dil okulu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelermiş gelin hep birlikte inceleyelim.

Ülkenin İklim Bulunduğunuz Yere Alışmanızda Anemli Bir Etmendir

Gideceğiniz ülkenin coğrafi konumu ve iklimi, bölgeye adapte olmanız ve belki de bulunduğunuz yeri sevmeniz adına oldukça önemlidir. Kuzey Avrupa ülkelerinin kapalı havası, Kanada’nın kış mevsimini daha sert ve uzun yaşaması, yaz insanlarını oldukça olumsuz bir moda sürükleyebiliyor.


Küçük Şehirler Adaptasyonu Kolaylaştırırken, Büyük Şehirler Çeşitlilik Sağlar

Özellikle İngiltere’nin küçük büyük her kasabasında hemen hemen bir dil okulu bulunmaktadır. Dil eğitimi için bu kasabalardan birini seçmeniz, insanlarla tanışmanızı kolaylaştırarak bulunduğunuz yere adapte olmanızı sağlayacaktır. Büyük şehirlere oranla daha sıcak ve samimi atmosferi buralarda yakalayabilirsiniz.

Büyük şehirlerin ise hareketli ve canlı yaşantısının yanında küçük kasabalar uzun dönemli eğitim süreçlerinde sıkıcı bir hal de alabilmektedir. Büyük şehirlerde dil eğitimi almak; çeşitli insan tipi tanımak, farklı kültürlerden arkadaşlar edinmek, çok daha fazla sayıda etkinliğe dahil olabilmek, daha gelişmiş imkanlar gibi olanaklar tanımaktadır.

Yurtdışı Eğitim İçin 11 Popüler Öğrenci Şehri içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Tüm Dünyada Şubeleri Olan Bir Okul Zinciri Mi, Küçük Bir Butik Okul Mu?

Her iki tipin de kendine göre avantajları bulunmaktadır. Küçük ve butik okullarda alacağınız eğitim süresince okul personelleri ve öğretmenleriniz tarafından göreceğiniz ilgi büyük kurumlara nispeten çok daha fazla olacaktır. İnsanlarla çok daha çabuk ve kolay kaynaşacağınız butik aile dil okullarında ufak bir sorununuzda beklediğiniz ilgi ve alakayı görebilmeniz muhtemeldir. Öte yandan bir sonraki maddemiz marka okulların avantajlarını ifade ediyor.


Okulun Sunduğu İmkanları da Değerlendirmelidir

Seçtiğiniz okulun sahip olduğu imkan ve tesisler, tecrübe ve referansları, kadrosu, derslikleri ve sosyal imkanları tabi ki öğrenim sürecinizin seyrini ve verimini en fazla etkileyecek hususlardır. Verdikleri eğitimlerin seviyeleri ve kurs çeşitliliğinden okulu tercih eden öğrenci çeşitliliğine kadar tüm detayları araştırarak tercihinizi yapmanız olası pişmanlıkların da önüne geçecektir.

Sınıfların Kalabalık Olması Öğrenim Verimini Azaltmaktadır

Her öğrencinin ihtiyaçları ve eksiklikleri farklı olacağından, eğitmenlerin bunları ayırt edebilmesi önemlidir. Ne kadar az öğrenci grubuyla ders işlenirse, her kişinin alacağı verim de ters oranda artacaktır. Bu açıdan sınıf mevcudunun yaklaşık 12 kişiyi geçmemesi önemlidir.

Öğrenci Çeşitliliği Dil Gelişiminizi Olumlu Etkiler

Sadece bir milletten ya da bir milletin çoğunluğunu oluşturduğu bir grupla ders almak o gruptaki her öğrenciyi olumsuz etkileyebilmektedir. Öğrencilerin geldikleri ülke dağılımında çeşitlilik olması tüm öğrencilerin alacağı verim ve tecrübeyi arttıracaktır.