Dil Okulu Seçerken Dikkat Edin

Dil Okulu Seçerken Dikkat Edin

YURTDIŞI DİL OKULU SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 10 ÖNEMLİ NOKTA !

Uzun planlamalar, düşünceler ve münakaşalar sonucunda dil eğitiminizi yurt dışında almaya karar verdiniz. Peki;  Acaba hangi ülkeye gitmeliyim? Hangi eyalete daha kolay ayak uydururum? Hangi dil okulu benim ihtiyaçlarımı karşılamamda yardımcı olabilir? Nerede harcadığım zaman ve paranın karşılığını tam olarak alabilirim? Ve en önemlisi; Nerede mutlu olurum? gibi aklınıza takılan bin bir sorunun cevabını bulabildiniz mi?

Dil okulu seçiminizi yaparken sizlere yol göstermesini umduğumuz maddelere bir göz atmanızı öneririz!

İklim bulunduğunuz yere alışmanızda önemli bir etmendir.

Gideceğiniz ülkenin coğrafi konumu ve iklimi, bölgeye adapte olmanız ve belki de bulunduğunuz yeri sevmeniz adına oldukça önemlidir. Kuzey Avrupa ülkelerinin kapalı havası, Kanada’nın kış mevsimini daha sert ve uzun yaşaması,  yaz insanlarını oldukça olumsuz bir moda sürükleyebiliyor. 


Küçük şehirler adaptasyonu kolaylaştırırken, büyük şehirler çeşitlilik sağlıyor.

Özellikle İngiltere’nin küçük büyük her kasabasında hemen hemen bir dil okulu bulunmaktadır. Dil eğitimi için bu kasabalardan birini seçmeniz, insanlarla tanışmanızı kolaylaştırarak bulunduğunuz yere adapte olmanızı sağlayacaktır. Büyük şehirlere oranla daha sıcak ve samimi atmosferi buralarda yakalayabilirsiniz. 

Büyük şehirlerin ise hareketli ve canlı yaşantısının yanında küçük kasabalar uzun dönemli eğitim süreçlerinde sıkıcı bir hal de alabilmektedir. Büyük şehirlerde dil eğitimi almak; çeşitli insan tipi tanımak, farklı kültürlerden arkadaşlar edinmek, çok daha fazla sayıda etkinliğe dahil olabilmek, daha gelişmiş imkanlar gibi olanaklar tanımaktadır.


Tüm dünyada şubeleri olan bir okul zinciri mi, küçük bir butik okul mu?

Her iki tipin de kendine göre avantajları bulunmaktadır. Küçük ve butik okullarda alacağınız eğitim süresince okul personelleri ve öğretmenleriniz tarafından göreceğiniz ilgi büyük kurumlara nispeten çok daha fazla olacaktır. İnsanlarla çok daha çabuk ve kolay kaynaşacağınız butik aile dil okullarında ufak bir sorununuzda beklediğiniz ilgi ve alakayı görebilmeniz muhtemeldir. Öte yandan bir sonraki maddemiz marka okulların avantajlarını ifade ediyor.


Okulun sunduğu imkanları da değerlendirmeniz gerekiyor.

Seçtiğiniz okulun sahip olduğu imkan ve tesisler, tecrübe ve referansları, kadrosu, derslikleri ve sosyal imkanları tabi ki öğrenim sürecinizin seyrini ve verimini en fazla etkileyecek hususlardır. Verdikleri eğitimlerin seviyeleri ve kurs çeşitliliğinden okulu tercih eden öğrenci çeşitliliğine kadar tüm detayları araştırarak tercihinizi yapmanız olası pişmanlıkların da önüne geçecektir. 


Sınıfların kalabalık olması öğrenim verimini azaltmaktadır.

Her öğrencinin ihtiyaçları ve eksiklikleri farklı olacağından, eğitmenlerin bunları ayırt edebilmesi önemlidir. Ne kadar az öğrenci grubuyla ders işlenirse, her kişinin alacağı verim de ters oranda artacaktır. Bu açıdan sınıf mevcudunun yaklaşık 12 kişiyi geçmemesi önemlidir. 


Öğrenci çeşitliliği dil gelişiminizi olumlu etkiler.

Sadece bir milletten ya da bir milletin çoğunluğunu oluşturduğu bir grupla ders almak o gruptaki her öğrenciyi olumsuz etkileyebilmektedir. Öğrencilerin geldikleri ülke dağılımında çeşitlilik olması tüm öğrencilerin alacağı verim ve tecrübeyi arttıracaktır.


Ödediğiniz ücrete hangi hizmetler dahil olmalı?

Kurs ücretleri genellikle okulun kütüphane, laboratuvar, sosyal ve sportif materyaller gibi tesis kullanımının yanında eğitim materyalleri ve kitap maliyetlerini içermektedir. Kurs sonuna alacağınız sertifika da bu ücrete dahil olmaktadır. Düzenlenen sosyal etkinlik ve bazı şehir gezileri okulun belirlediği cüzi rakamlarla ücrete tabi olabiliyor.


Konaklama seçenekleriniz nelerdir?

En önemli ihtiyaçlardan biri olan konaklama ile ilgili oldukça detaylı bir araştırma yapmak, eğitim sürecinizin kabusa dönmesine engel olabilir. Yanlış konaklama seçimi yurt dışı eğitimi tercih eden öğrenciler için oldukça büyük sıkıntılar doğurabilmektedir. Yurt konaklamasından daha ucuz ama öğrenci evi ve pansiyonlardan biraz daha pahalı olan aile yanında konaklama genelde öğrencilerin tercih ettiği bir konaklama tipidir.  


Maliyet sorunu yaşamamak için detaylı araştırma yapmalısınız.

Maliyeti minimuma indirerek planladığınız yurtdışı eğitimine gittiğinizde bazı beklenmeyen masraflarla karşılaşabilmektesiniz. Yaşam ve ulaşım maliyetleri iyi araştırmadan yuvarlak hesaplara vurularak gittiğiniz yerde sıkıntı çekmenize neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek adına sadece eğitim maliyetlerinizi değil, ulaşım, vize, sigorta ve oluşabilecek ek masraflarınızı tüm detaylarıyla hesaplayıp yola çıkmanız gerekmektedir. 


Size uygun dil eğitim programının türünü doğru belirlemelisiniz.

Dil eğitim programları genellikle kendi içinde; iş İngilizcesi, sınav hazırlık ve akademik İngilizce olarak ayrılmaktadır. Bunlardan hangisini seçeceğiniz dil öğrenme amacınızla ilgilidir. Hedefleriniz doğrultusunda bir programı seçtiğinizden emin olmanız gerekmektedir. 

Doğru eğitim programını belirleyebilmeniz adına da seçtiğiniz danışmanlar sizlere yol göstereceklerdir.

Düşünmeniz gereken tüm bu maddeleri, sizinle birebir görüşerek, size özel koşulları değerlendirip, size en uygun dil okulunu tespit edip, bütçenize, kişisel özelliklerinize göre ve en iyi şekilde eğitiminizi alabilmeniz için tecrübeli danışmanlarımız ile randevu alabilirsiniz.

Paylaş: