Avrupa’da Üniversite Okumak İçin 8 Geçerli Sebep

2 Ağustos 2019

Avrupa’da Üniversite Okumak İçin 8 Geçerli Sebep

02.08.2019 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 3 dakika.

Her yıl farklı ülkelerden milyonlarca öğrenci ağırlayan Avrupa, eğitim ve kariyer olanakları açısından oldukça gelişmiş bir kıta. Özellikle uluslararası deneyim kazanmak isteyen öğrenci adayları, Avrupa’yı gönül rahatlığı ile tercih edebilirler. Eğer yurt dışında üniversite okumak gibi bir düşünceniz varsa, Avrupa’yı neden tercih etmeniz gerektiğine dair birkaç neden sıraladık sizler için.

1 – Kariyeriniz İçin Büyük Bir Adım


Her şeyin başında kariyer hedefinize ulaşabilmeniz için Avrupa en doğru destinasyonlardan biri. Son yıllarda firmaların uluslararası deneyim kazanmış adaylara karşı daha olumlu bakışları bulunuyor. Zira konfor alanından çıkmış kişi, şirketlerin gözünde daha başarılı sayılıyor. Ayrıca mezun olduktan sonra, Avrupa’da iş bulma olanağınız da oldukça yüksek. Kariyer tercihleriniz açısından Avrupa, size çok fazla şey katacaktır.

2 – Dünya Standartlarında Eğitim


Dünya sıralamasında olan pek çok üniversitenin de yer aldığı Avrupa’da sayısız Nobel ödüllü akademisyen çalışmaktadır. Araştırma olanaklarının sınırsız olması ve Dünya çapında tanınmış profesörlerle iş birliği içinde çalışma fırsatı öğrencilerin eşsiz deneyimler kazanmasına yardımcı olmakta. Tüm bu sebeplerden ötürü akademik olarak Avrupa’nın oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz.

3 – Çok Sayıda İngilizce Lisans Programı Seçeneği


Avrupa’da üniversite sayısının yanı sıra, İngilizce olarak sunulan akademik programlar da oldukça çeşitli. Aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm popüler lisans programlarında eğitim alma şansına sahip oluyorsunuz. Hatta dileyen öğrenciler için ileri düzey akademik araştırma programları da bulunuyor.

4 – Ekonomik Eğitim Maliyetleri


ABD ve Kanada gibi ülkelerin aksine Avrupa, üniversite okumak için oldukça ekonomik. Hatta Türkiye’de alacağınız sıradan bir üniversiteye vereceğiniz ücretlerden çok daha ekonomik. Avrupa’da Dünya sıralamasında olan ve çok daha kaliteli bir üniversitede Türkiye’deki maliyetlerden çok daha ekonomik okuyabilirsiniz. Hatta mühendislik eğitiminin önemli merkezlerinden Almanya’da üniversite eğitimi ücretsiz.

5 – Avrupa’da Serbest Dolaşım İmkanı