7 Adımda Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı

2 Temmuz 2019

7 Adımda Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı

02.07.2019 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 3 dakika.
Yurt dışında eğitim almaya karar verdiğiniz andan itibaren sizi oldukça zorlu bir süreç bekliyor demektir. Çünkü iş sadece karar vermekle bitmiyor. Uzun bir araştırma sürecinden sonra doğru ülke ve okula karar vermeniz, kayıt ve vize işlemleri, evrak toplama, konaklama yapacağınız yeri ayarlama gibi sayısız işlemle ilgilenmeniz gerekiyor. Fakat yurt dışı eğitim danışmanlığı alarak, bu süreçlerin hiçbiriyle ilgilenmek zorunda kalmazsınız. Gelin, adım adım yurt dışı eğitim danışmanları sizin için neler yapıyor, birlikte bakalım.

 
1 – Danışman ile Ön Görüşme Aşaması

Bu aşama, danışmanın öğrenciyi analiz ettiği aşamadır. Öğrencinin hangi programı (dil okulu, yaz okulu, lisans, yüksek lisans) almak istediği, ayırabileceği bütçe, beklentileri, vize geçmişi, kariyer hedefi tespit edilir. Tüm bunlar tespit edildikten sonra doğru ülke, okul ve program belirlenir.

 

2 – Karar Verme Aşaması

Tespitler yapıldıktan sonra belirlenen ülke, şehir ve okulların bir listesi çıkarılır ve karşılaştırma yapılır. Liste, öğrencinin uygunluğuna göre hazırlanır. Gerekirse okullarla irtibata geçilerek bazı detaylar öğrenilir. Kapsamlı bir değerlendirme sonucunda bir karar alınır ve maliyetler kalem kalem ortaya çıkarılır.

 

3 – Okula Kayıt Aşaması

Öğrenci kararını verdikten sonra sıradaki aşama kayıt aşamasıdır. Seçilen programa ne zaman başlanılacağı öğrenilir ve sonrasında ise vize, bütçe durumu gibi konular gündeme gelir. Eğer öğrenci lisans ya da yüksek lisans programına başvurmuşsa öğrencinin not ortalaması, referansları ve TOEFL, IELTS gibi sınav sonuçları toplanır.


4 – Vize Aşaması

Öğrenciye vize için istenen evrak listesi iletilir. Evraklar, öğrenci tarafından eğitim danışmanına teslim edilir. Danışman eksik bir evrak tespit ederse, vakit kaybetmeden eksik evrakı öğrenciden temin eder. Sonrasında eğitim danışmanı tarafından vize başvuru formu iletilir ve öğrenci bu başvuru formunu eksiksiz doldurarak danışmana teslim eder. Tüm evraklarla birlikte danışman tarafından öğrencinin vize başvurusu için randevu alınır. Eğitim danışmanı, başvurunun kendi şirketinden yapıldığına dair bir ön yazı sunar. Sonuç ülkeden ülkeye değişmekle birlikte 2-4 hafta sürebilir.

 
5 – Hazırlık Aşaması

Vize alındıktan sonra vakit kaybedilmeden öğrencinin konaklama, karşılama ve uçak bileti rezervasyonları yapılır. Okula vize bilgisi ile birlikte tüm bilgiler iletilir. Son teyitler yapılır.

 
6 – Son Kontroller Yapılır

Eğitim danışmanı ile birlikte vizeden sonra konaklama teyitleri yapılır. Eğer aile yanında kalınacaksa varış saati aileye bildirilir. Öğrenciye yanında götürmesi gerekenler, valiz kilo ağırlığı, uçuş kuralları gibi çeşitli hatırlatmalar yapılır.