Samet Ç.

İngiltere / Eastbourne ELC

Samet Ç.

İngiltere / Eastbourne ELC

HAYATINIZDA İNGİLİZCE’NİN EKSİK OLDUĞUNU MU DÜŞÜNÜYOR SUNUZ?

Evet, hayatınızda ingilizcenin eksik olduğunu ve bir şeyler yapmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Ama nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyor, sayısı binlerce olan danışmanlık şirketleri arasında kayboluyor sunuz değil mi? Ayrıca güven sorunu da var tabi ki. Tıpkı bir zamanlar benim yaşadığım gibi! Merak etmeyin, eğer bu yazımı okuyorsanız doğru yerdesiniz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği’nden mezun oldum. Bölümüm İngilizceydi ama İngilizceyi tam anlamıyla öğrenemedim. Yani kağıt üzerinde yapabiliyor ama pratikte eksikliğini hissediyordum. Mezun olduktan sonra hem yurtdışı tecrübesi yaşamak hem de ingilizce pratiği kazanmak için başka bir ülkede 6 aylığına yaşamaya karar verdim. Hemen google amcamız aracılığı ile bir çok yurtdışı eğitim danışmanı sitesi gezdim ve kafam çok karıştı. Sizin de değil mi? Acaba dolandırıcılar mı? Hangisine güvenebilirim? Yüzlerce cevapsız sorular...

Bir kaç araştırma sonucunda farklı bir yurtdışı danışmanlık firmasıyla Kanada için kolları sıvadım. Benim için çok heyecanlı bir süreçti. Daha önce hiç yurtdışına çıkmamıştım, anlayacağınız sıfır kilometre bir pasaporta sahiptim. Pasaport çıkartma bedeli, Kanada vize ücreti, başvurduğum okulun depoziti derken toplamda epey bir miktarı yatırdım ve vize başvurumu yaptık. Biz bu süreçleri bilmediğimiz için karşımızdaki insana doğal olarak güveniyoruz. Öyle de yaptım ve 2-3 hafta sonra Kanada vize reddi aldım ve yatırdığım tüm para doğal olarak yandı. Okul depozit ücretide dahil. Vize reddimin sebebi; daha önce yurtdışına çıkmayışım, askerliğimi yapmayışım, evli olmadığım ve işi bırakıyor oluşum yani kısacası Kanada döneceğimden emin olmadı. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ister istemez hayal kırıklığına uğruyorsunuz, sizi reddediyorlar! Düşünebiliyor musunuz? Hayatınızda daha önce reddedildiyseniz eğer beni anlayacaksınız.

Ancak aldığım red beni durdurmadı. Yurtdışına gitmeyi düşünüyordum ve başka birileri olmalıydı, durumumu anlayacak ve tecrübesiyle vizeyi almamda yardımcı olacaktı. Bir arkadaşımın aracılığı ile Volkan Bey yani EduGate Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ile tanıştım. İlk görüşmemiz yaklaşık olarak 4 saat sürmüştü. Geçmişte yaşadığım tüm olumsuzlukları kendisine anlattım ve Volkan şöyle dedi: “Sen bizim sektörden alacaklısın!” Evet alacaklıydım çünkü daha önce yanlış başvurudan dolayı vize reddi almıştım.

Volkan Bey ile ilk görüşmemizde bana tüm süreci ders anlatır edasıyla basit bir şekilde özetledi. Beraber bir çok okul, şehir, ülke arasından kriterlerime uygun olacak şekilde İngiltere, Eastbourne ELC okuluna karar verdik. Her şey süperdi ancak korkuyordum çünkü daha öncesinde vize reddim vardı ve ikinci bir vize reddi demek benim için yurtdışı defterini kapatmak anlamına gelecekti. Tam anlamıyla bu noktada Volkan Bey’in tecrübesi devreye girdi ve Kanada’dan 6 aylık reddim olmasına rağmen İngiltere’den 11 aylık vize başvurum kabul edildi. Bu arada arkadaşlar okul sürem 6 aylık, ekstra 5 ay daha kazanmıştım. 

İngiltere vizem onaylandıktan sonra Volkan Bey ile oryantasyon görüşmeleri (görüşmeleri diyorum çünkü kendisiyle bir çok kez buluştuk) gerçekleştirdik. Kişisel hazılıklar, havalimanı taktikleri, eğitim süreci daha iyi nasıl yaparım, para ve zaman yönetimi (bu durum çok önemli) ve ingilizler hakkında tiyolar... Kısacası ingiltere’de yaşayacağım süreç hakkında önceden bilmem gereken her şey!

Tüm hazırlıklarımı tamamladıktan sonra uçağıma bindim ve ingiltere’ye geldim. Tabi aklınızdan şu geçiyor biliyorum, her şey bitti ve bir daha Volkan Bey ile konuşmayız veya görüşmeyiz. Yanılıyorsunuz. Volkan tıpkı babam gibi belli periyotlarda herhangi bir sorun olup olmadığını soruyor ayrıca kursum başladıktan 1.5 ay sonra buraya beni ziyarete geldi.

Eğitim sürecim boyunca her şey şu an yolunda gidiyor, herhangi bir problem hiç yaşamadım. Kendisiyle karşılaştığım ve yardımlarını benden esirgemediği için kendimi şanslı hissediyorum.

İngiltere’den sevgiler,

SİZE ULAŞALIM

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.