Macaristan’ın En İyi İlk 5 Üniversitesi

2 Ağustos 2019

Macaristan’ın En İyi İlk 5 Üniversitesi

02.08.2019 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 3 dakika.
Orta Avrupa’nın gözde ülkelerinden biri olan Macaristan, oldukça güçlü bir eğitim sistemine sahip. Öyle ki, Macaristan üniversiteleri Avrupa’nın en yüksek standartlı üniversiteleri arasında gösteriliyor. Başta, dünyanın en önemli turistik başkentlerinden biri olan Budapeşte üniversiteleri olmak üzere, Pech ve Dunaujvaros şehirleri de oldukça iyi üniversitelere ev sahipliği yapıyor. Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci adayları için Macaristan, iyi bir tercih olacaktır. EduGate olarak Macaristan’ın en iyi 5 üniversitesini listeledik.

1 – Budapeşte Teknik ÜniversitesiKısaca BUTE, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin en önemli üniversitelerinden biri. Sadece bulunduğu ülkede değil, Avrupa ve dünya genelinde de başarısını kanıtlamış üniversiteler arasında yer alıyor. Özellikle mühendislik alanında bir hayli başarılı olan Budapeşte Teknik Üniversitesi, çok sayıda Nobel ödüllü akademisyen mezun etmiş geçmişte. Eğitim dili İngilizce olan Budapeşte Teknik Üniversitesi’nde eğitim alabileceğiniz bölümler ise; mimarlık, inşaat mühendisliği, kimya teknolojileri ve biyoteknoloji, elektrik mühendisliği ve bilişim, bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği.

 

2 – Pecs ÜniversitesiMacaristan’ın orta kısmında yer alan Pecs şehri, öğrenciler için oldukça güvenli bir yer olup, ülkenin en önemli ve eski üniversitelerinden birine de ev sahipliği yapıyor; Pecs Üniversitesi. Özellikle tıp alanında kendini kanıtlamış olan Pecs Üniversitesi, Macaristan’ın en eski ve en değerli devlet üniversiteleri arasında gösteriliyor. Pecs Üniversitesi’nde tıp dışında tercih edebileceğiniz diğer bölümler ise; diş hekimliği, eczacılık, diyetisyenlik, hemşirelik, fizyoterapi uzmanlığı, beden eğitimi ve koçluk, psikoloji, turizm ve ikram hizmetleri, mimarlık, biyoloji, fizik, kimya, matematik, coğrafya, jeoloji, işletme, uluslararası ilişkiler, elektrik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, inşaat mühendisliği, İngiliz ve Amerikan dil çalışmaları ve okul öncesi öğretmenliği.

 

3 – Budapeşte Metropolitan ÜniversitesiBudapeşte’nin bulunan ve kısa sürede kendisini geliştirerek büyüyen Budapeşte Metropolitan Üniversitesi, Macaristan’ın özel üniversitelerinden biri. Uluslararası öğrenciler tarafından fazlasıyla tercih edilen Metropolitan, dinamik akademik kadrosuyla dikkat çekiyor. Üniversiteyi en cazip kılan özelliği ise eğitim boyunca ve eğitimden sonra öğrencilerine sağladığı staj imkanları. Budapeşte Metropolitan Üniversitesi’nde tercih edebileceğiniz bölümler ise; uluslararası ilişkiler, uluslararası işletmecilik ve iktisat, animasyon, film ve medya, fotoğrafçılık, işletme, ticaret ve pazarlama, finans ve muhasebe, grafik tasarım, medya tasarım, çevre tasarımı ve iç mimarlık, turizm ve ikram hizmetleri. 

 

4 – IBS – International Business School