Macaristan Eğitim Sistemi: Macaristan'da Okumak

2020-09-22

Macaristan Eğitim Sistemi: Macaristan'da Okumak

22.09.2020 tarihinde yazıldı. Ortalama okuma süresi 3 dakika.

Orta ve Doğu Avrupa'yı birbirine bağlayan Macaristan, her iki bölgenin cazibe merkezlerinin çoğunu bir araya getiriyor. Nispeten düşük yaşam maliyetleri ve eğitim kalitesiyle Macaristan, özellikle üniversite eğitimi açısından popüleritesini arttırmaya devam ediyor. 

Macaristan'da İlköğretim ve Ortaöğretim

Ülkede Almanlar, Romenler, Slovenler, Sırplar ve Hırvatlar gibi azınlık grupları için birçok okul bulunmasına olmasına rağmen, Macarca temel eğitim dilidir. Eğitimin genel aşaması 16 yaşına kadar devam eder. Temel eğitim, bazı temel becerilerin öğrenildiği 3 ila 7 yaş arası okul öncesi ile başlar. İlkokulun ardından 4 yıllık ortaokul, öğrenim programına; biyoloji, coğrafya, tarih, fizik ve kimya ekliyor. Bu süre zarfında öğrencilerin yeteneklerinin gelişmiş olduğu kabul edilir ve kalan okul yıllarının odak noktasıyla ilgili kararlar alınır.

Macaristan'da Lise Eğitimi

Macaristan'da üç tür lise eğitimi bulunur. Bu lise türleri ise şöyle:

 • Gimnázium (gramer okulu; öğrencileri yüksek eğitime hazırlar; en az 2 yabancı dil öğretir)
 • Szakgimnázium (orta meslek okulu. Aynı zamanda yüksek öğretim müfredatı açan bir "orta okul bitirme sınavı" sağlar.)
 • Szakközépiskola (meslek okulu)

Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Macaristan'daki üniversiteler, hem değişim programlarında hem de tam derecelerde artan sayıda uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır ve giderek artan bir şekilde Macarca dışındaki dillerde, en çok da İngilizce olmak üzere, dersler sunmaktadır. Avrupa genelinde yüksek öğretim sistemlerini daha uyumlu hale getirmeyi amaçlayan Bologna Süreci doğrultusunda, Macaristan'daki üniversiteler üç derece derecesi sunmaktadır:

 • Alapképzés (lisans)
 • Mesterképzés (yüksek lisans)
 • Doktori képzés (doktora)

Macaristan'da lisans programları genellikle olarak üç veya dört yıl, yüksek lisans programları bir veya iki ve doktora programları üç yıldır. Bazı konularda, lisans ve yüksek lisans seviyelerini birleştiren beş veya altı yıllık tek bir dersi de tamamlamak da mümkündür.

Birbirinden ekonomik sınavsız üniversiteleriyle bilinen Macaristan, eğitime yaptığı yatırımlar ile Avrupa Birliği’nin yükselen yıldızlarından bir tanesidir. Macar yüksek öğretimi, 650 yılı aşkın süredir akademik mükemmelliği temsil etmektedir. İlk üniversite 1367'de Macaristan'ın güney bölgesi Pécs'te kurulmuştur. Bugün, Macaristan'da küçük uygulamalı bilimler üniversitelerinden en iyi araştırma üniversitelerine kadar değişen 65 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır.

Sınavsız Macaristan Üniversiteleri

Eğer Macaristan'da üniversite okumayı düşünüyorsanız; Macaristan üniversitelerine lise diploması ile başvuru yaparak başlayabilirsiniz. Macaristan’da eğitim planı yapan herkes; kariyer planına, yeteneklerine ve bütçesine en uygun eğitim programını alarak Avrupa Standartlarında kaliteli eğitim alabilmeleri mümkün. Macaristan bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için, Macaristan üniversitelerinden alınan diplomalar YÖK tarafından onaylanıyor. Macaristan’da Üniversite Okumak Hem Ekonomik Hem Sınavsız içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

En Çok Tercih Edilen Macaristan Üniversiteleri

 • Peç Üniversitesi / University of Pecs
 • Dunaujvaros Üniversitesi / Dunaujvaros University
 • Budapeşte Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi / Budapest Economy ve Technical University (BME)
 • Corvinus Üniversitesi / Corvinus University of Budapest
 • Budapeşte Metropolitan Üniversitesi / Budapest Metropolitan University
 • Budapeşte Uluslararası İşletme Okulu / IBS International Business School

SİZE ULAŞALIM